Biblioteki kupują nie tylko bestsellerowe powieści, takie jak:
- Była sobie rzeka - Diane Setterfield
- Czarownica ze wzgórza - Stacey Halls
- Droga Królów - Brandon Sanderson
- Drugi brzeg - Joanna Jax
- Gdzie śpiewają raki - Delia Owens
- Jeszcze się kiedyś spotkamy - M. Witkiewicz
- Królowa pszczół - Nina Nirali
- Kwestia ceny - Miłoszewski Zygmunt
- Lot 202 - Mróz Remigiusz
- Małe życie - Hanya Yanagihara
- Nóż - Jo Nesbø
- Opowieść podręcznej - Margaret Atwood
- Testamenty - Margaret Atwood
- Pacjentka - Alex Michaelides
- Pan Lodowego Ogrodu - Jarosław Grzędowicz
- Pokaż mi - Marcel Moss
- Słowik - Kristin Hannah
- Stulecie Winnych - Ałbena Grabowska
- Teściowa - Sally Hepworth
- Upadek Gondolinu - J.R.R. TOLKIEN,
- W głębi lasu - Coben Harlan,
- W samym sercu morza - Moyes Jojo
- Wendyjska Winnica - Zofia Mąkosa
- Westerplatte - Jacka Komudy
- Wyrwa - Wojciech Chmielarz
- Zimowa jutrzenka- Adrianna Trzepiota
Gromadzimy także książki popularnonaukowe. W okresie wakacji, urlopów to zawsze dobry temat - podróże. A kierunki wypraw podpowiadają same tytuły książek:
- Drogi i bezdroża Meksyku - Tomasz Jan Chlebowski
- Gdzie kończy się Rosja - Piotr Kulczyna
- Kanadiana - Monika Grzelak
- Kiczery. Podróż przez Bieszczady - Adam Robiński
- Gozo. Radosna siostra Malty - Piotr Ibrahim Kalwas
- Wyspa niebieskich lisów. Legendarna wyprawa Beringa - Stephen Bown
- Pod prąd. Elektrycznym autem przez Afrykę - Arkady Paweł Fiedler
- Pociąg do Tybetu - Maja Wolny
- Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki - Aleksandra Michta-Juntunen
- Zaginiony kontynent - Bill Bryson- portret współczesnej prowincjonalnej USA
- Ukraina bez przewodnika - Piotr Kulczyna
- Słone ścieżki - Raynor Winn, prawdziwa historia małżonków, którzy wyruszyli w pieszą podróż o długości 630 mil wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii
Ekologia- modne teraz słowo, niestety dla niektórych slogan, a przecież żyć ekologicznie można zaczynając od zakręcania wody przy myciu zębów, wyłączając silnik samochodu w czasie postoju, segregując śmieci, nie mówiąc już o śmieceniu (bo tu kłania się kultura osobista), czy biorąc pojemnik na kanapki zamiast foliowego woreczka. Wreszcie- zbierajmy deszczówkę, np. podstawiając pod rynny zbiorniki, aby potem wykorzystać tą czystą, darmową wodę do podlewania ogrodów czy warzywników. Odpuśćmy sobie plastikowe słomki, sztućce, woreczki - tam gdzie się daje, wybierajmy papier, czy wielorazowego użytku pojemniki- niewiele to dla nas zachodu, a korzyści jakże wymierne.
„Nawet budowa małego oczka wodnego ma sens, ponieważ dzięki temu każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu środowiska naturalnego, w tym naszych zasobów wodnych”- cyt. ze strony Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Kilka książkowych podpowiedzi dla zainteresowanych:
Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą - Peter Wohlleben.
Mamy także inne tytuły autora: Nieznane więzi natury, Duchowe życie zwierząt, Sekretne życie drzew. Wszystkie książki tego niemieckiego leśnika ukazują, że na świecie nie tylko pieniądze i kariera, dom i praca, ale także nasze otoczenie- powietrze, drzewa, zwierzęta są komponentami naszego życia.
Patyki, badyle- Urszula Zajączkowska- „W ludzkim rozumieniu rośliny są tłem naszego życia. Ozdobą lub pokarmem. Nie myśli się o nich jak o bogatym świecie niezależnych istot, które odznaczają się niezwykłą wrażliwością, zdolnością do przekształcania własnych ciał i które istniały na długo przed tym, zanim pojawił się na ziemi jakikolwiek ssak”- cyt. z okładki książki
Nieznane życie lodowców- Bjørn Vassnes- „Katastrofa klimatyczna to termin odmieniany przez wszystkie przypadki przez naukowców. Lubimy jednak myśleć, że to zwykłe naukowe gadanie, które nie ma zbyt dużego wpływu na nasze codzienne życie. Nikt z nas nie spodziewa się przecież, że od lodowców zależy to, co dzisiaj zje na obiad”- cyt. z okładki książki
„O zwierzętach i przyrodzie”- S. Kossak, mamy także jej biografię- „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” - profesorka nauk leśnych, popularyzatorka nauki, ekolożka, hipiska, ponad trzydzieści lat mieszkająca w drewnianej chacie w Puszczy Białowieskiej bez wody i prądu- a przy tymcórka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza- trzech malarzy Kossaków, bratanica Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec , jakże inną drogę życiową wybrała Simona w porównaniu z resztą rodziny.
Maja Lude dotychczas wydała dwie książki z serii Kwartet Klimatyczny: Historia pszczół i Błękit- obie mamy w swoich zbiorach.
Rój - Laline Paull tytuł książki sam mówi o czy rzecz, oczywiście o roju- pszczół podpowiem.
Czas wolny w PRL - Wojciech Przylipiak, tamta epoka z pewnością w zestawieniu z obecnymi czasami wypada bardziej eko.
Zapraszamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki. Jednocześnie przypominamy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych czytelników, do bibliotek wchodzimy w maseczkach (w pomieszczeniach zamkniętych w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa), dezynfekujemy ręce, lub nosimy rękawiczki, nie ma wolnego dostępu do półek - książki podaje bibliotekarz, natomiast zwracana literatura jest poddawana trzydniowej kwarantannie (zalecenia Biblioteki Narodowej).
Marzena Boryga
Gminna Biblioteka Publiczna w Niedrzwicy Dużej