Paulo Coelho - "Alchemik"
W środę – 5 grudnia 2007 r. o godz. 17.00 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Kolejne z cyklu spotkań DKK poświęcone było twórczości Paulo Coelho, a w szczególności jego najsłynniejszej powieści „Alchemik”. Ten brazylijski pisarz jest autorem kilkunastu powieści, w Polsce ukazały się następujące tytuły: „Pielgrzym”, „Piąta góra”, „Weronika postanawia umrzeć”, „Zahir”, „Podręcznik wojownika światła”, „Czarownica z Portobello”, „Demon i panna Prym”, „Jedenaście minut”, „Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam”, „Być jak płynąca rzeka”, „Ĺ?ycie- Myśli zebrane”. Młodzieńcze życie Coelho pełne było dramatycznych zakrętów – jako buntownicze dziecko kilkakrotnie oddawano go do zakładów wychowawczych, jako młody człowiek miał poważne problemy psychiczne i był uzależniony od narkotyków. Wychowywany w katolickiej szkole, później został hippisem, był członkiem rozmaitych sekt, z powodu wydawania wywrotowych gazetek osadzono go w więzieniu. Wszystkie te doświadczenia mają odbicie w powieściach Coelho. „Alchemika” można odczytywać na różnych poziomach percepcji - od prostej opowieści o pasterzu szukającym skarbu, po alegoryczny, pełen symboli przewodnik dający gotową receptę na szczęśliwe życie... Siła tej książki tkwi w tym, że przypomina nam to wszystko, o czym zapominamy w pajęczynie codziennych spraw. Mówi o prostych, czasami wręcz banalnych sprawach- o miłości, dążeniu do szczęścia, umiejętności odróżniania dobra od zła. Książka jest warta przeczytania, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Spotkanie trwało ponad 3 godziny – widać ta książka inspiruje do dyskusji i przemyśleń, a uczestniczyło w nim 7 osób. Na następnym spotkaniu DKK- w środę 9 stycznia 2008 r. godz. 17:00, omówimy twórczość współczesnego polskiego autora kryminałów Marka Krajewskiego.
Patrick Süskind - "Pachnidło"
W środę - 7 listopada 2007 r. w godz. od 17.00 do 20.40 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedrzwicy Dużej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie poświęcone było książce „Pachnidło” Patricka Süskinda. Książka ukazuje XVIII-wieczną Francję z dokładnym opisem realiów tego okresu– dowiadujemy się np. jak wyglądał ówczesny targ rybny, czy zakład perfumiarski, a nawet poznajemy wonie jakie unosiły się wówczas w powietrzu- wszędzie panował brud i fetor. Główny bohater powieści- Jan Baptysta Grenouille to syn dzieciobójczyni, który odbiera świat jako mieszaninę woni. Paradoksalnie sam nie wydziela żadnej zapachu - Grenouille nie pachnie. Zostaje czeladnikiem w perfumerii, do perfekcji opanowuje trudną sztukę komponowania zapachów i odkrywa, że w ten sposób może manipulować ludźmi, sterować ich zachowaniami. Prowadzi to do zbrodni - Grenouille morduje młode dziewczęta, aby z ich ciał wydestylować zapach doskonały-esencję piękna. Zapach ten ratuje mu życie, lecz w końcu doprowadza do zguby. Psychopatyczny zabójca to jednocześnie geniusz i wyobcowany, samotny, zagubiony, dążący do samounicestwienia nieszczęśliwy odmieniec. Na spotkanie przyszło osiem osób w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, ale połączyła ich ta sama pasja- czytanie książek. Wnioski, jak i uczestnicy były różne- lecz jeden zaskakujący. Wspólnie doszliśmy do pytania czy współczesny człowiek nie lubi swojego zapachu maskując go środkami czystości i ....perfumami? W sobotę - 17 listopada ta sama grupa klubowiczów obejrzała film Toma Tykwera „Pachnidło”. Film jak i książka podobał się, ale było widać, że reżyser wykazał się większą empatią wobec głównego bohatera niż twórca książkowego pierwowzoru - Patrick SĂĽskind. Biblioteka zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - w środę 7 grudnia o godz. 17- omawiana będzie książka Paulo Coelho –„Alchemik”.
Pierwsze spotkanie
Pierwsze spotkanie DKK odbyło się w środę 3 października 2007 r. Spotkanie miało ono charakter integracyjny. Przybyło 6 osób w podobnym wieku (24 -39 lat), różnych zawodów, o różnych zainteresowaniach, ale połączyła ich jedna pasja- czytanie książek. Spotkanie trwało ponad 2 godziny i przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Klubowicze przedstawili się, powiedzieli skąd dowiedzieli się o DKK, czym się interesują, jakie książki czytają i czego oczekują po spotkaniach. Razem doszliśmy do zaskakującego wniosków- książki można nie tylko czytać, przeglądać, kartkować, podziwiać ich wygląd, ale także poznawać przez zmysł dotyku a nawet węchu! Spotkanie udało się i tylko aparat fotograficzny odmówił posłuszeństwa, co spowodowało, ze nie mamy zdjęć z tego spotkania, ale nadrobimy to na kolejnych. Na następnym spotkaniu – 7 listopada będziemy omawiać książkę „Pachnidło” Suskinda ; z tego co słyszałam większość klubowiczów – w tym i prowadząca-już nie może się go doczekać.