Isabel Allende
W piątek 8 lutego 2013 roku o godzinie 18 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem naszych dyskusji było pisarstwo chilijskiej pisarki Isabel Allende, autorki takich książek jak: Dom duchów, Córka fortuny, Ines, pani mej duszy, Miasto bestii, Opowieści Ewy Luny, Paula, Podmorska wyspa, Suma naszych dni- wszystkie tytuły dostępne w naszej bibliotece.
Jedna z jej najbardziej znanych książek Dom duchów, spowodował, że jej autorkę zaliczono - podobnie jak Gabriela Garcię Márqueza - do nurtu realizmu magicznego.
Książki Allende są warte do polecenia każdemu czytelnikowi, zresztą nigdy nie stoją za długo na półce, co jest najlepszą reklamą.
Umberto Eco
Przed Świętami Wielkanocnymi, w piątek 22 marca 2013 r. o godz. 18 w bibliotece gminnej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem przewodnim dyskusji było pisarstwo włoskiego pisarza, felietonisty, eseisty i bibliofila Umberto Eco. Jest profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Jedną z jego najsłynniejszych książek jest powieść Imię Róży, która została zekranizowana, wydał także: Wahadło Foucaulta, Wyspa dnia poprzedniego, Baudolino, Tajemniczy płomień królowej Loany, Cmentarz w Pradze, a także eseje O bibliotece, oraz wiele innych esejów i prac naukowych. W powieści Imię Róży dominuje wątek kryminalny, chociaż fabuła dotyczy czasów inkwizycji i umiejscowiona jest w klasztorze. Eco pozostałe wątki- historyczny, teologiczny i miłosny pięknie wiąże z opisem średniowiecznej biblioteki. Książka niewątpliwie dla miłośników książek, tajemnic i bibliotek.
Nasze spotkanie inspirowane pisarstwem Eco, pomimo nie sprzyjającej aury, przyciągnęło pięcioro klubowiczów, którzy rozmawiali, dyskutowali i pili kawkę do 22.30.
Giovanni Boccaccio - „Dekameron”
W piątek 19 kwietnia 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej; tym razem rozmawialiśmy o klasyce literatury włoskiej- książce Giovanniego Boccaccio - „Dekameron”. Słowo dekameron oznacza dziesięć dni, a dotyczy takiego właśnie okresu spędzonego razem przez grupę dziesięciorga szlachetnie urodzonych florentyńczyków. Siedem młodych kobiet i trzech mężczyzn schroniło się przed zarazą w roku 1348 w okolicach Florencji. Aby umilić sobie czas, młodzi ludzie opowiadają sobie historie- Dekameron jest zbiorem 100 nowel, opowiedzianych współtowarzyszom przez kolejne osoby i dni. Głównym motywem noweli są perypetie miłosne, które pomimo upływu czasu wciąż bawią, uczą i zaskakują.
Zbigniew Nienacki - „Pan Samochodzik i Winnetou”
Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej, które odbyło się 17-go maja 2013r., było pewnego rodzaju podróżą w czasie do przeszłości. A to za sprawą pana Tomasza, głównego bohatera powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik
i Winnetou”, która była tematem naszej dyskusji. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie młodzieńcze czasy gdy z wypiekami na twarzy śledziliśmy przygody historyka sztuki – detektywa, zwanego Panem Samochodzikiem. Klubowicze zgodnie stwierdzili, że książka jest adresowana głównie do młodzieży, aczkolwiek poruszony w niej ponadczasowy temat ekologii mógłby przekonać także niektórych dorosłych, aby być choć trochę „zielonym”. Dla dojrzałego czytelnika irytujące mogą być infantylne zachowania dorosłych bohaterów, jak np. zabawa w Indian i palenie fajki pokoju, jednak z drugiej strony właśnie te oryginalne kreacje postaci razem ze sporą dawką humoru i aurą tajemniczości tworzą niesamowity klimat powieści. A do tego jeziora mazurskie w tle… i z utęsknieniem czekamy na lato! Zgadzamy się z autorem, że lektura ta „bawi i uczy, a także kształtuje obyczaje”.
Noc w Bibliotece 2013
Często słyszy się ostatnio w bibliotece pytanie: A jak Noc w Bibliotece? Odpowiadam: Trzeba było zajrzeć i zobaczyć:) Ale co tam, uchylę rąbka tajemnicy.
Nasza pierwsza Noc w Bibliotece odbyła się w ramach obchodzonych Dni Niedrzwicy w piątek 21 czerwca 2013 r. o godzinie 20. Zaczęło się spektakularnie- prawie jak u Hitchcocka, bo „Filmy Hitchcocka zaczynają się od trzęsienia ziemi. Potem napięcie już tylko rośnie...”.
W naszym przypadku spotkanie zaczęło się od burzy, która rozpoczęła się tuż po dwudziestej, (niektórzy uczestnicy mrużąc oczy przy każdym grzmocie coraz bardziej chowali się za regałami z książkami), ale potem napięcie już spadało, bo i burza się kończyła, i kawka z ciastkami zaczęły kusić. Nasze spotkanie- tak jak inne organizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki są odskocznią od gonitwy dnia codziennego, bo to już weekend, po ciężkim tygodniu pracy, można usiąść przy kawie i odpocząć. Rozmawiamy o książkach, autorach, ciekawych filmach, wydarzeniach kulturalnych czy politycznych- słowem o tym, co nas ciekawi, nurtuje, intryguje. Tematem czerwcowego spotkania było pisarstwo noblisty- peruwiańskiego pisarza Mario Vargas Llosa, autora takich dzieł jak Miasto i psy, Święto kozła, Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki, Raj tuż za rogiem, Pantaleon i wizytanki, Kto zabił Palomina Molero, Rozmowa w katedrze.
7 października 2010, w wieku 74 lat, Mario Vargas Llosa został uhonorowany Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia werdykt uzasadniała tym, że Vargas Llosa został nagrodzony za kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki (cyt. z Wikipedi).
Wszyscy ci, którzy jeszcze nie czytali książek noblisty mogli przyjść, aby wysłuchać co inni sądzą o jego pisarstwie.
Nasza pierwsza Noc w Bibliotece zgromadziła ośmioro uczestników, zakończyła się przed godz. 1 po północy. Następna Noc w Bibliotece planowana jest za rok.
Lipcowe spotkanie DKK w Niedrzwicy Dużej
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotyka się także w wakacje. W piątek 19 lipca 2013 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej odbyło się kolejne spotkanie klubu, na które przybyło osiem osób. Jak przystało na wakacje nie było żadnej zadanej lektury, bo tak ustalili sami klubowicze. Wybór lektury na inne spotkania zależy od samych zainteresowanych- nikt z góry nie narzuca, o jakich książkach należy dyskutować- sami kształtujemy profil spotkań swoimi zainteresowaniami czytelniczymi. Dlatego każdy z klubowiczów proponuje książkę lub autora, którymi chciałby zainteresować innych dyskutujących w bibliotece. A później pozostaje tylko czytać- jednym książka się podoba, inni nie dali rady jej przeczytać, ktoś nie zdążył doczytać- to wszystko jest przyczynkiem do trwających nieraz cztery godziny dyskusji. Uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich, ani znać się na literaturze, spotkania nie mają ściśle ustalonej formy. Jeśli ktoś nie zdąży przyjść na czas lub musi wyjść po godzince, to nie znaczy, że wychodzi poza ramy jakiegoś ustalonego szablonu, bowiem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki są dla czytelników, tych którzy dużo lub mało czytają, ale chcą się spotkać z innymi zainteresowanymi książkami ludźmi. Główną zasadą Dyskusyjnych Klubów Książki jest dobrowolność i cykliczność spotkań. Dlatego zapraszam na następne spotkanie, które odbędzie się w piątek- 23 sierpnia ok. godz. 18 w siedzibie biblioteki.
Sierpniowe spotkanie DKK w Niedrzwicy Dużej
W piątek 23 sierpnia 2013 r. o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej rozpoczęło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Jak przystało na wakacje nie było zadanej lektury, za to rozmowy toczyły się wokół naszych literackich zamiłowań, ale także wyjazdów wakacyjnych, wydarzeń kulturalnych - słowem jak zwykle w miłej atmosferze „przegadaliśmy” w ośmioro ponad cztery i pół godziny.
Olga Rudnicka
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w bibliotece 27 września 2013 r. o godzinie 18, aby porozmawiać o książkach młodej (rocznik 1988), polskiej pisarki Olgi Rudnickiej. Na spotkanie, które trwało trzy i pół godziny przybyło się sześć osób.
Autorka książek dostępnych w bibliotece, o których rozmawialiśmy: Lilith (2010), Natalii 5 (2011), Cichy wielbiciel (2012), Drugi przekręt Natalii (2013) jest absolwentką pedagogiki, pracuje jako asystentka osoby niepełnosprawnej w rodzinnym Śremie.
Książka „Lilith” to trzymający w napięciu kryminał z wątkami okultystycznymi. Akcja dzieje się w starym miasteczku Lipniów, w którym- jak głosi legenda- kilkanaście kobiet w wyniku procesu czarownic straciło życie. Ten niewątpliwie ciekawy walor przyciągający turystów traci swój urok, obecnie w dwieście lat później, gdy zaczynają ginąć młode jasnowłose dziewczęta...
„Natalii 5” oraz jej kontynuacja „Drugi przekręt Natalii” są kryminałami, które napisane z humorem niewątpliwie przypominają pisarstwo niedawno zmarłej królowej kryminałów Joanny Chmielewskiej. Policja prowadzi śledztwo w sprawie śmierci pośrednika w obrocie dziełami sztuki Jarosława Sucharskiego. Do notariusza po spadek zgłasza się pięć córek zmarłego- wszystkie mają na imię Natalia, ponadto z uwagi na to, że miały tego samego ojca także to samo nazwisko- 5 Natalii, i okropne zamieszanie, bo dziewczyny nic o sobie wcześniej nie wiedziały i wszystkie są podejrzane.
„Cichy wielbiciel” jest książką dotycząca stalkingu. Młoda kobieta dostaje w przesyłce kurierskiej bukiet od tajemniczego wielbiciela. Ten romantyczny gest ma swoje przykre następstwa- Julię ktoś zaczyna nękać głuchymi telefonami, esemesami z wyznaniami miłosnymi, prezentami. Dziewczyna zaczyna się czuć osaczona, a później przychodzi strach. Autorka stworzyła w swojej powieści niesamowity klimat, pozwalający odczuć jak pozornie romantyczne gesty tajemniczego nieznajomego przeradzają się w uporczywe nękanie- stalking.
Rudnicka jest niewątpliwie bardzo uzdolnioną pisarką, a każda jej książka warta jest przeczytania.
Zygmunt Miłoszewski
W dniu 18 października 2013 r. Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w bibliotece, aby podyskutować o książkach Zygmunta Miłoszewskiego.
Miłoszewski jest autorem cyklu kryminałów o prokuratorze Teodorze Szackim- „Uwikłanie” i „Ziarno prawdy”, za książki otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej odpowiednio za rok 2007 i 2011. Obecnie powstaje trzecia powieść cyklu „Na czerwonej ziemi”, której akcja będzie umiejscowiona- w odróżnieniu od dwóch poprzednich rozgrywających się w Warszawie i w Sandomierzu- w Olsztynie.
W 2013 powstał „Bezcenny” – thriller, opowieść sensacyjno-przygodowa o odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki, który zyskał tytuł Najgorętsza Książka Lata 2013.
Książka „Uwikłanie” została przeniesiona na ekran przez reżysera Jacka Bromskiego, przy znakomitej obsadzie, druga część przygód prokuratora będzie zekranizowana przez Borysa Lankosza, zakupiono prawa do adaptacji filmowej „Domofonu”– horroru rozgrywającego się w bloku z wielkiej płyty. Miłoszewski jest współautorem scenariuszy nie tylko tych do swoich książek. Kryminały autora „Uwikłania” i „Ziarna prawdy” swoją misterną intrygą trzymają czytelnika w napięciu do końca książki, plasując tym samym autora w ścisłej czołówce pisarzy powieści kryminalnych w Polsce.
„Bezcenny” jest thrillerem swym stylem nawiązującym do książek Dana Browna. Akcja książki krąży wokół zaginionych, czy zrabowanych dzieł sztuki, ukazując rynek sztuki, świat koneserów, artystów, marszandów. Żywa akcja książki nie pozwala na odłożenie przed końcem czytania.
Charlotte Link
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w piątkowy wieczór 22 listopada 2013 r. w bibliotece, aby jak zwykle porozmawiać o książkach. W spotkaniu trwającym cztery godziny wzięło udział sześcioro klubowiczów.
Bohaterką listopadowego spotkania była autorka kryminałów- tym razem nie polskich, amerykańskich czy skandynawskich, lecz niemieckich Charlotte Link. Dyskutowaliśmy o książkach dostępnych w naszej bibliotece- Dom sióstr, Drugie dziecko, Echo winy, Gniew aniołów, Obserwator, Ostatni ślad, Przerwane milczenie, Wielbiciel. Jeszcze kilka książek przed nami, bo autorka wydała 17 powieści. Intryga kryminalna zawikłana jak to w kryminale, ale klimat inny- niemiecki i kobiece ujęcie postaci. Wiele jej książek zostało zekranizowanych.
Alice Munro
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej po raz ostatni spotkał się w 2013 roku w bibliotece w dniu 20 grudnia.
Klubowicze tym razem rozmawiali o pisarstwie tegorocznej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Alice Munro. Kanadyjka jest dojrzałą (rocznik 1931) autorką krótkich form- przede wszystkim pisze opowiadania, z których kilka jest dostępnych w naszej bibliotece: Dziewczęta i kobiety, Przyjaciółka z młodości, Miłość dobrej kobiety, Widok z Castle Rock, Drogie życie. Opowiadania z książki Drogie życie były podstawą naszych dyskusji. Munro pisze o relacjach międzyludzkich, wnikliwie skupia się na charakterach swoich postaci w toku prozaicznych, codziennych spraw. Akcja opowiadań osadzona jest w południowo-zachodniej części prowincji Ontario.