Michael Punke - „Zjawa"
Po raz pierwszy w 2019 roku dyskusyjny klub książki spotkał się w bibliotece w piątek 15 lutego 2019 roku o godz. 18.
Książka Michaela Punke „Zjawa” powstała w 2002 roku, natomiast ekranizacja w 2015 r. z oscarową rolą Leonardo DiCaprio. Zarówno książka jak i film są bardzo ciekawą historią dotyczącą wypraw traperów po futra w Górach Skalistych. Jest rok 1823, a 36-letni Hugh Glass zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską. Niestety zostaje zaatakowany i poturbowany przez grizzly, następnie w obliczu zbliżających się Indian porzucony przez towarzyszy na niechybną śmierć. Glass jednak postanawia przetrwać i zemścić się na zdrajcach.
Książka przygodowa o sile hartu ducha, wytrwałości i potędze ludzkiej egzystencji.
Opowiadania Edgara Allana Poego
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w dniu 22 marca 2019 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej aby porozmawiać o swojej lekturze jaką była książka Edgara Allana Poego „Opowieści niesamowite”. Autor jest twórcą powieści detektywistycznej, fantastycznej i horrorów, to na nim wzorował się Arthur Conan Doyle. Kilka opowiadań na stałe weszło do kanonu literatury światowej, wiele z nich zostało zekranizowanych. Oto tytuły kilku z najbardziej znanych:
- Przedwczesny pogrzeb
- Serce oskarżycielem
- Zagłada domu Usherów
- Złoty żuk
- Studnia i wahadło
Ci, którzy czytają na pewno nie mogą nie znać twórczości tego wybitnego przedstawiciela romantyzmu w literaturze amerykańskiej.
Szwecja czyta. Polska czyta
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w piątek- 26 kwietnia 2019 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki. Tym razem wzięliśmy na warsztat książkę „Szwecja czyta. Polska czyta” autorstwa Katarzyny Tubylewicz i Agaty Diduszko-Zyglewskiej. Publikacja przybliża nam problem czytelnictwa w Polsce- problem, albowiem według badań Biblioteki narodowej tylko 37 procent Polaków w ubiegłym roku przeczytała przynajmniej jedną książkę w ciągu całego roku! W kontekście tego, że większość Szwedów- osiemdziesiąt klika procent czyta wypadamy fatalnie. Autorki przeprowadzają szereg wywiadów dotyczących kultury czytelniczej w obu krajach- m.in. z Joanną Kluzik-Rostkowską, Beatą Stasińską, Beatą Chmiel, Romanem Chymkowskim, aby dociec w czym rzecz i skąd taka ogromna przepaść między oboma krajami. Pokazane jest w książce, że Szwecja zupełnie inaczej podchodzi do czytelnictwa i czytelników, do wydawanych książek, wreszcie narody- polski i szwedzki mają inną mentalność, inne podejście do książek, wreszcie zupełnie różną historię, która zawsze wpływa na różne aspekty życia w tym na czytelnictwo. Zatem jakże trafne jest podsumowanie książki, aby czytać, czytać i jeszcze raz czytać!
Genialna przyjaciółka
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się kolejny raz w dniu 30 maja 2019 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej. Tym razem na czytelniczy warsztat wzięliśmy powieść Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka”. Książka jest pierwszą z czterech w serii, na które składają się kolejno tytuły: Historia nowego nazwiska, Historia ucieczki, Historia zaginionej dziewczynki .
Genialna przyjaciółka rozpoczyna się gdy sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, ze jej przyjaciółka z dzieciństwa Lila zaginęła. Staje się to impulsem do przypominania sobie przez Elenę historii ich koleżeństwa, które swoje początki ma w Neapolu w latach pięćdziesiątych.
Książka sprawnie, wartko napisana, wciągająca pięknym językiem, jak i ciekawą historią.
Do polecenia wszystkie cztery części serii Eleny Ferrante- należy nadmienić, że jest to pseudonim literacki, co do autorki bądź autora nie mamy pewności kto się kryje i jest odpowiedzialny za stworzenie tej sagi.
VII Noc w Bibliotece
W dniu 28 czerwca 2019 r. gminna Biblioteka Publiczna w Niedrzwicy Dużej po raz siódmy organizowała Noc w Bibliotece. Jeden raz w roku pracujemy tak długo: od 10 rano aż do północy!
Jak co roku tuż po godzinach pracy biblioteki- o 18 rozpoczęło się godzinne spotkanie z najmłodszymi czytelnikami, aby poczytać, obejrzeć, zilustrować, i na koniec wypożyczyć ulubione książki.
Godzinę między 19 a 20 przeznaczyliśmy dla zapracowanych, wtedy to można oddać zaległości, poszukać nowości, posłuchać o bestsellerach w naszej bibliotece.
Ostatnim punktem imprezy było spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który na tym wyjątkowym spotkaniu rozmawiał o najnowszej książce Camilli Lackberg „Złota klatka”. Autorka przyzwyczaiła nas do swoich kryminałów osadzonych w jej rodzinnej miejscowości Fjällbacka, do głównych bohaterów- pisarki Eriki i jej męża policjanta Patryka, do tego, że chyba wszyscy mieszkańcy tej małej mieściny mają jakieś ciemne sprawki na sumieniu- do kolejnych tomów serii: Sagi o Fjällbace wraca się zawsze jak do długo nie widzianych przyjaciół. Aż naraz Lackberg zaskoczyła pisząc „Złotą klatkę”, która rozpoczyna nową serię autorki „Księżniczki z lodu”- cykl pt.” Faye”. Książka odmienna od sagi o Fjällbace, jednak napisana z kunsztem charakterystycznym dla autorki, świetnie się czyta, trzyma w napięciu do końca- już czekamy na dalsze książki naszej „Kamilki”.
Remigiusz Mróz - „Chyłka”
Po wakacjach Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w bibliotece w piątek 27 września 2019 r. o godz. 18, aby podyskutować o książkach topowego pisarza polskiego- Remigiusza Mroza.
Na rynku wydawniczym pojawił się w 2013 roku i od tamtej pory nie daje o sobie zapomnieć. Pisarz otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki Kasacja oraz Zaginięcie- te dwie powieści są pierwsze z dziesięciu jak dotychczas wydanych z cyklu „Joanna Chyłka”. Kolejne tomy wydane są pod tytułami: Rewizja, Immunitet, Inwigilacja, Oskarżenie, Testament, Kontratyp, Umorzenie, Wyrok. Chyłka doczekała się ekranizacji- w 2018 r. powstał siedmioodcinkowy serial w reżyserii Łukasza Palkowskiego.
Remigiusz Mróz, mimo młodego wieku jest już autorem blisko czterdziestu książek- i co napawa podziwem- jego książki są bestsellerami na rynku polskim. Zresztą chyba najczęściej poszukiwanym autorem w naszej bibliotece jest właśnie Mróz- autor trylogii Parabellum, serii z komisarzem Forstem, cyklu W kręgach władzy, książek Hashtag, Behawiorysta, Nieodnaleziona i wielu innych. Powieści pisarza na pewno warte są przeczytania.
Nobel dla Polski
W piątek 25 października 2019 r. o godz. 18 odbyło się spotkanie DKK poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk.
W dniu 10 października 2019 r. informacją dnia było ogłoszenie laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Nietypowo były to dwa nazwiska- nagrodę za 2019 rok otrzymał austriacki pisarz i tłumacz Peter Handke, a nazwisko laureata nagrody za rok 2018 zelektryzowało wszystkich- Olga Tokarczuk! Tak więc po 24 latach kiedy to nagrodzona w 1996 roku została Wisława Szymborska, Tokarczuk została drugą nagrodzoną polską pisarką. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Nagrody Nobla są wręczane corocznie w dniu 10 grudnia- w rocznicę śmierci fundatora, począwszy od 1901 roku, nagrody przyznawane są przez aktualnego króla Szwecji. Jeżeli chodzi o sam proces selekcji kandydatów a następnie ich wyboru, jest on bardzo długi a zarazem niezwykle rygorystyczny. Jest to jednym z powodów, dla którego Nagroda Nobla stała się najbardziej prestiżową nagrodą na świecie. W dziedzinie literatury oprócz Tokarczuk i Szymborskiej uhonorowano twórczość polskich pisarzy: w 1905 r. laureatem był Henryk Sienkiewicz, w 1924 r. Władysław Reymont, a w 1980 Czesław Miłosz.
Olga Tokarczuk to wybitna polska pisarka, eseistka, autorka scenariuszy i poetka, z wykształcenia psycholożka. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za powieści: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015) oraz wielu innych cenionych nagród literackich, w tym nagrody The Man Booker International Prize (2018) za powieść "Bieguni". Publikacje noblistki:
- 1989: Miasto w lustrach, tom poetycki
- 1993: Podróż ludzi Księgi
- 1995: E.E.
- 1996: Prawiek i inne czasy
- 1997: Szafa
- 1998: Dom dzienny, dom nocny
- 2000: Opowieści wigilijne, razem z Jerzym Pilchem i Andrzejem Stasiukiem
- 2001: Lalka i perła
- 2001: Gra na wielu bębenkach
- 2004: Ostatnie historie
- 2006: Anna In w grobowcach świata
- 2007: Bieguni
- 2009: Prowadź swój pług przez kości umarłych
- 2012: Moment niedźwiedzia, zbiór esejów
- 2014: Księgi Jakubowe
- 2017: Zgubiona dusza
- 2018: Opowiadania bizarne
- 2018: Profesor Andrews w Warszawie. Wyspa
Mamy ten przywilej, że książki noblistki możemy czytać w oryginale- w języku polskim, bez pośrednictwa tłumacza, więc zapraszamy do biblioteki, aby poznać lub przypomnieć sobie twórczość Olgi Tokarczuk.
Jakub Wędrowycz rządzi!
Listopad to najbardziej ponury miesiąc w roku, dlatego lektura Dyskusyjnego Klubu Książki musiała być jego przeciwieństwem. Aby przełamać paskudny nastrój można czytać książki Joanny Chmielewskiej, albo jej współczesnych „uczniów”- Olgi Rudnickiej, Alka Rogozińskiego, czy mieszkanki Kraśnika- Małgorzaty Kursy. A niektórzy wolą Pilipiuka.
Andrzej Pilipiuk jest polskim pisarzem i publicystą, laureatem nagrody literackiej im. Zajdla, z wykształcenia archeologiem. Autor kilku cykli literackich np. Kuzynki, Oko Jelenia, Wampir z…; pod pseudonimem Tomasz Olszakowski napisał 19 tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika. Jednak chyba najpopularniejszy cykl stworzył o Jakubie Wędrowyczu- egzorcyście, bimbrowniku, mściwym, zawistnym kmiocie zamieszkującym w Starym Majdanie koło Wojsławic, który dorobił się własnego festiwalu- Dni Jakuba Wędrowycza.
Pierwszą książką opisująca jego przygody były „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, które otwierają cykl opowieści o wiejskim egzorcyście kontynuowany w tomach: „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure...”, „ Zagadka Kuby Rozpruwacza”, „Wieszać każdy może” oraz „Homo bimbrownikus”, (za który otrzymał nagrodę „Bestseller empiku”)„Trucizna”, „Konan Destylator”, oraz dziewiątą część wydaną w wakacje- „Karpie bijem”.
Główny bohater to przerażający wiekowy ochlapus i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i brakiem kultury osobistej. Zajmuje się produkcją samogonu, awanturami ze znienawidzonymi przedstawicielami wrogiego rodu Bardaków, odczynia uroki, zdejmuje klątwy, a z racji posiadania nadnaturalnych zdolności- eksterminacji duchów, wampirów, utopców, zombiaków oraz wszelakiej innej „paranormalnej gadziny”. Z racji swoich „atutów” w postaci chamstwa, buractwa, cwaniactwa i braku hamulców moralnych Wędrowycz zwycięsko wychodzi z najgorszych opresji.
Pilipiuk nazywa siebie „największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta”.
Zapraszamy do biblioteki po książki Pilipiuka, a także na comiesięczne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Anna Mularczyk-Meyer - „Minimalizm po polsku, czyli jak uczynić życie prostszym”
Ostatnie w 2019 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej odbyło się w piątek- 20 grudnia o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej.
Niejako na przełamanie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia naszą lekturą była książka „Minimalizm po polsku, czyli jak uczynić życie prostszym” autorstwa Anny Mularczyk-Meyer.
Minimalizm to asceza i obsesja liczenia przedmiotów? Autorka stanowczo rozprawia się z tym stereotypem. Na podstawie osobistych doświadczeń i obserwacji opowiada o przeszkodach, jakie można napotkać w procesie upraszczania życia, oraz o sposobach ich pokonania. Szuka przyczyn obecnego konsumpcyjnego szaleństwa oraz chciwości dóbr i przeżyć. (cyt. Internet)
Ciekawa książka, skłaniająca do refleksji.