„Podróż w czasoprzestrzeni”
Po raz pierwszy w tym roku, w dniu 2 lutego 2018 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki, rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem dyskusji była nowowydana książka „Podróż w czasoprzestrzeni”, która jest zbiorem opowiadań niedrzwickich autorów. Wydawca książki jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych, a publikacja została wydana w ramach zadnia „Napisz sobie książkę, czyli booksprint w Gminie Niedrzwica Duża” współfinansowanego ze środków Gminy Niedrzwica Duża.
Metoda „booksprint” polega na szybkim, wspólnym pisaniu książek, a w praktyce wyglądało to tak, że dziewięcioro mieszkańców naszej gminy pod przewodnictwem naszego czytelnika i klubowicza, oraz prezesa Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych Marcina Pastuszaka, postanowiło napisać książkę. Z technicznego punktu polegało to na tym, że powstały trzy odrębne opowiadanie, które były pisane przez trzy osoby, które nie wiedziały z jaką pozostałą osobą piszą. Autorzy opowiadań mówili, że wcale nie jest prosto pisać z kimś innym, podczas gdy ten współautor wcale nie ciągnie zaczętego przez jedną osobę wątku, tylko robi zwrot akcji w zupełnie innym nieoczekiwanym kierunku. Należy nadmienić, że na napisanie swojego „kawałka” opowiadanie współautorzy mieli określony czas- kilkadziesiąt godzin. Podobno zabawy było co niemiara, a efektem jest książka z opowiadaniami o różnych historiach i problemach, osadzona jeśli nie na terenie, to w niedalekiej odległości od naszej gminy.
Książka świetnie się czyta i zyskała już wielu miłośników.
Camilla Lackberg - „Czarownica”
W piątek 2 marca 2018 r. o godz. 18 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Tym razem tematem dyskusji była najnowsza książka Camilli Lackberg pt. Czarownica.
Szwedzka autorka cyklu kryminałów o rodzinnej Fjällbace, na który składają się tytuły: Księżniczka z lodu, Kaznodzieja, Kamieniarz, Ofiara losu, Niemiecki bękart, Syrenka, Latarnik, Fabrykantka aniołków, Pogromca lwów i wreszcie- nasza lektura Czarownica. Czarownica jest dziesiąta książką Camilli Lackberg opisującą zagadkę kryminalną na tle losów bohaterów- głównych postaci książek, którymi są pisarka Erika Falck i policjant, a z czasem mąż Eriki – Patrik Hedström.
Chociaż od debiutu- księżniczki z lodu minęło już 14 lat pisarka wciąż cieszy swoich zwolenników kunsztem akcji, a także interesującym wątkiem obyczajowym, jak mówią czytelnicy: do bohaterów książek Lackberg wraca się jak do starych przyjaciół. Czekamy na kolejne kryminały pisarki.
Spotkanie autorskie z Grażyną Jeromin-Gałuszką
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej- w nowych, wyremontowanych dla potrzeb biblioteki pomieszczeniach, pachnących jeszcze farbą i nowymi meblami, w dniu 24 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Grażyną Jeromin–Gałuszką, autorką wielu poczytnych powieści: m.in. ,, Długie lato w Magnolii”, „Złote Nietoperze”, „Magnolia”, „Gdybyś mnie kochała” , „Kobiety z Czerwonych Bagien”, „Nie zostawiaj mnie”- wszystkie książki są dostępne w naszych bibliotekach. Na stronie biblioteki: http://biblioteka.niedrzwicaduza.pl w zakładce: katalog online, można obejrzeć jakie nowości zakupiła biblioteka gminna oraz jej filie w ostatnim czasie lub wyszukać sobie konkretną książkę lub autora.
Ideą spotkań autorskich organizowanych w bibliotekach jest przybliżenie czytelnikom twórczości współczesnych pisarzy polskich, poprzez bezpośredni kontakt z autorem, który ma za zadanie zachęcić do przeczytania swoich książek. Dlatego obawy czytających, że nie znają dorobku pisarskiego osoby, z którą jest spotkanie autorskie są niepotrzebne, bowiem w rezultacie większość uczestników sięga po książki autora, zachęcona przez niego osobiście.
Autorka debiutowała powieścią „Złote nietoperze”, za którą otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie literackim „Kolory życia”. Powieściopisarka spotkanie rozpoczęła od opowieści o początkach swojej przygody z pisaniem; jak mówiła- zawsze coś tam pisała i chowała do szuflady i nieustannie ubolewała nad tym, że w natłoku obowiązków domowych nie może spełniać swoich marzeń . Pewnego dnia jej syn znalazł ogłoszenie o konkursie literackim i stwierdził, że nadszedł czas aby mogła zrealizować swoje pragnienia. Zgłosiła się do konkursu i wygrała.
Autorka opowiadała o swoich inspiracjach, bohaterach, miejscach i okolicznościach powstawania poszczególnych powieści. Uczestnicy spotkania mieli niebywałą przyjemność porozmawiać z autorką swoich ulubionych powieści , które cieszą się nie tylko w naszej bibliotece dużą popularnością.
Nie zabrakło ciekawych pytań o ulubione postaci, o Bieszczady- gdyż w powieściach jest dużo opisów z tych wyjątkowych i urokliwych miejsc, o kreowaniu trudnych , niepokornych i silnych postaci kobiecych. Pani Grażyna starała się udzielić wyczerpujących odpowiedzi, dzięki którym poznaliśmy dużo szczegółów z życia osobistego Pani Grażyny i jej rodziny. Uczestnicy spotkania pytali także o jej ulubione powieści , o wątki kryminalne, które dodają powieściom kolorytu i dreszczyku emocji. Oczywiście padły pytania o dalsze plany i pomysły na kolejne książki.
Pod koniec spotkania był czas na podpisywanie książek przez autorkę i indywidualne rozmowy z czytelnikami.
Spotkanie zorganizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej już od 10. lat ze środków Instytutu Książki.
Grażyna Jeromin-Gałuszka - "Zmowa byłych żon"
Tradycyjnie w piątek 25 maja 2018 r. o godz. 18 w bibliotece rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Spotkanie było poświęcone książkom Grażyny Jeromin-Gałuszki, a w szczególności jej ostatniej książce Zmowa byłych żon. Samą autorkę mieliśmy przyjemność gościć u nas w bibliotece w kwietniu na spotkaniu autorskim zorganizowanym w ramach DKK. Ze spotkania wyszliśmy z poczuciem, że pisarka, która tworzy tak piękne, klimatyczne książki jest zwyczajną ale i przemiłą kobietą.
Wydana w marcu tego roku książka Zmowa byłych żon, jak zwykle u Gałuszki zaskakuje, ale ma takie zwroty akcji, jakich jeszcze u autorki nie czytaliśmy. Fabuła- jak wskazuje tytuł mówi o trzech początkowo nienawidzących się byłych żonach bezwzględnego ale i czarującego biznesmena Mikołaja. Z czasem wspólna niedola zbliża kobiety, aż zostają przyjaciółkami, które pod wpływem niekorzystnych dla nich komentarzy na łamach aspirującego do stanowiska burmistrza byłego męża, postanawiają się na nim zemścić.
Książka bawi ale i wywołuje refleksje, a już na pewno zaskakuje zwrotem akcji. Ale za to właśnie kochamy Jeromin-Gałuszkę. Resztę trzeba sobie- z niewątpliwa przyjemnością, doczytać.
B. A. Paris - „Za zamkniętymi drzwiami”
W piątek 21 września 2018 r. o godz. 18 rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to nasze pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie.
Tym razem klub dyskutował o książce B. A. Paris - „Za zamkniętymi drzwiami”. Ten sprawnie napisany thriller, który okazał się światowym bestsellerem, opowiada o bajce, jaką niektórzy widzą z boku- idealna para, na którą składa się przystojny, majętny mąż i jego piękna, idealna, dbająca o dom żona. I wszystko byłoby idealnie, gdyby nie zaglądać za zawsze zamknięte drzwi ich domu, nie zwracać uwagi na zakratowane okna, na dziwną powściągliwość pani domu, jej wycofanie, powagę, brak samodzielności. Ta książka jest obrazem życia pewnej pary, u której pozornie wszystko idealnie współgra, są szczęśliwi, młodzi, zamożni, przystojni. Okazuje się, że pozory mylą- wszyscy sadzący po pozorach, nie wnikający w szczegóły, nie wtrącający się w życie innych, przechodzący obojętnie obok nawet minimalnych sygnałów prośby o pomoc żyją – tak jak ta bajkowa para małżeńska w bańce mydlanej, które prędzej czy później pryśnie. I tylko pozostaje pytanie- czy w dzisiejszych czasach możliwe jest takie zniewolenie jednej osoby przez drugą? Książka dająca materia do przemyślenia.
Natalia Kołaczek - „I cóż że ze Szwecji”
W piątek 26 października 2018 r. o godz. 18 w miejscowej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Tym razem dyskutowaliśmy o książce Natalii Kołaczek „I cóż, że o Szwecji”. Publikacja traktuje o realiach współczesnej Szwecji, o różnicach pomiędzy naszymi krajami. Autorka opisuje jeden z najszczęśliwszych narodów Europy, Szwedzi słyną ze swojej małomówności, są mniej wylewni jak Polacy, mieszkają w innym klimacie, żyją w innych realiach. Kołaczek opisuje system edukacji dzieci, kulturę, sztukę kulinarną, oraz wiele innych ciekawostek.
Książka do poczytania dla wszystkich ciekawych świata.
Grzegorz Jankowicz - „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”
W piątek 23 listopada 2018 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem dyskusji została książka Grzegorza Jankowicza „Życie na poczytaniu. Rozmowy o literaturze i reszcie świata”.
Książka składa się z opisu 27 rozmów autora z najwybitniejszymi pisarzami, twórcami i intelektualistami naszych czasów. Na pytania Jankowicza odpowiadają między innymi Paul Auster, Amos Oz czy Swietłana Aleksiejewicz, którzy mają przede wszystkim dać odpowiedź na to, co dzieje się po czytaniu. Bowiem po przeczytaniu każdej książki, nawet tej wydawałoby się błahej, następuje refleksja, zastanowienie, przemyślenie otrzymanych informacji, analiza akcji, postaci, realiów książki. I okazuje się, że po czytaniu rodzi się w nas potrzeba rozmowy o książce i reszcie świata, co każdy członek Dyskusyjnego Klubu Książki może potwierdzić.
Marcin Wicha - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”
Ostatni raz w tym roku, w dniu 21 grudnia 2018 r. o godz. 18 w miejscowej bibliotece spotkał się Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej.
Tematem dyskusji była książka Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, laureatka literackiej Nagrody Nike w 2018 r., Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Nagroda Literacka Gdynia (2018).
Autor po śmierci matki porządkuje pozostałe po niej przedmioty użytku codziennego, wyposażenie kuchni, bibeloty czy wreszcie książki. Jest to przyczynkiem nad zastanowieniem się nad poszczególnymi aspektami życia zmarłej matki, bowiem pozornie beznamiętna narracja tchnie smutkiem, zadumą i żałobą, oraz wspomnieniami.
Książka warta przeczytania i zadumania się nad ulotnością życia.