„Okruchy codzienności. Antologia niedrzwickich poetów”
W piątek 27 stycznia 2017 r. o godz. 18 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Na spotkaniu omawialiśmy książkę wydaną przez niedrzwickie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych, którego prezesem jest nasz klubowicz Marcin Pastuszak „Okruchy codzienności. Antologia niedrzwickich poetów”. W wydawnictwie zostało zebranych po kilka wierszy dziewięciorga poetów z gminy Niedrzwica Duża, którzy - cytując Marcina: „... są poetycznymi kronikarzami naszej lokalnej rzeczywistości, a innym razem pokazują nam świat z zupełnie innego punktu widzenia.”
Wiersze, tak jak poeci są różne, bo o czym innym pisze emerytka, inaczej świat widzi i przedstawia w swoim wierszu młody człowiek czynny zawodowo. Motywem łączącym wszystkie wiersze wydaje się jesienna zaduma, same tytuły wierszy na to wskazują- „Jesienna cisza”, „Tęsknota”, „Żurawie”, „Człowieczy los”. Piękna publikacja warta przeczytania.
Spotkanie trwające prawie cztery godziny, zgromadziło siedmioro klubowiczów.
Publikacja została wydana w ramach zadania „Czas niedrzwickich poetów” współfinansowanego ze środków Gminy Niedrzwica Duża realizowanego we współpracy z Gimnazjum nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Niedrzwicy Dużej i Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej.
Katarzyna Enerlich - „Oplątani Mazurami”
W piątek- 3 marca 2017 r. o godz. 18 w miejscowej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tym razem na warsztat wzięliśmy książkę Katarzyny Enerlich „Oplątani Mazurami”.
Opowiadania Katarzyny Enerlich powstały pod wpływem historii i legend krążących po Mazurach. Autorka w swych krótkich opowiadaniach potrafiła zaczarować niektórych czytelników swoją miłością do Mazur, do tradycji, legend, lokalnego patriotyzmu.
Klimatyczna książka nie tylko dla „uduchowionych”.
Włącz poezję
W dniu 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji.
Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Celem tego dnia jest promocja pisania, czytania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej włączył się w obchody tego święta i spotkał się w bibliotece o godz. 18. Po przeczytaniu kilku ulubionych wierszy rozmawialiśmy o roli poezji w naszym życiu, o łatwości/trudności w odbiorze, o poetach.
Nasz klub zajmuje się prozą, ale warto przynajmniej raz do roku pochylić się nad poezją w kraju, w którym tworzyli Szymborska, Różewicz, Miłosz, Herbert.
Wiktor Hugo - „Nędznicy”
W piątek- 12 maja 2017 r. o godz. 18 w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na warsztat wzięliśmy klasykę literatury francuskiej- „Nędzników” Wiktora Hugo.
Powieść Nędznicy jest opisem przekrojowym ówczesnego- dziewiętnastowiecznego społeczeństwa francuskiego. Autor odwoływał się do wydarzeń historycznych, do własnych doświadczeń i wspomnień, nawet jeden z bohaterów powieści- Mariusz nosi cechy autobiograficzne autora.
Ta piękna, wielowątkowa, przemyślana i kilkakrotnie zmieniana przez autora epopeja powstawała przez blisko dwadzieścia lat. Jest to jeden z przykładów monumentalnej pracy pisarzy dziewiętnastowiecznych.
Książkę niewątpliwie należy przeczytać.
Natalia Fiedorczuk - „Jak pokochać centra handlowe”
W dniu 22 września 2017 roku w siedzibie biblioteki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Wrześniową lekturą DKK została książka- laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2016 „Jak pokochać centra handlowe” Natalii Fiedorczuk.
Tytuł publikacji może sugerować, że mamy do czynienia z tak modnymi teraz poradnikami, jednak książka Natalii Fiedorczuk jest napisaną z wielkim literackim kunsztem powieścią. Jest zapisem codziennych zmagań młodej matki, której życie odmienia pojawiające się na świecie dziecko. Autorka opisuje monotonię prania, sprzątania, zakupów, przerywane obserwacją toczącego się wokół życia w czasie wypraw do centrum handlowego. Pisarka ukazuje codzienne zmagania matki z prozą życia, ocierającą się o depresję poporodową, która jest wciąż tematem tabu. To surowy opis polskich realiów, codziennych obowiązków, dławiących kredytów, umów śmieciowych widzianych oczami wchodzących w życie dorosłe młodych Polaków. Tytułowe centra handlowe jawią się jako swoistego rodzaju oazy spokoju, namiastka rozrywki, są okazją do wyjścia do ludzi z kołowrotu codziennych „obowiązków okołorodzinnych”.
Mocna książka zarówno dla kobiet, dla porównania swoich życiowych doświadczeń, jak i dla mężczyzn dla przybliżenia codziennych zmagań „słabszej płci”.
Mariusz Czubaj
W piątek 27 października 2017 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem dyskusji były kryminały Mariusza Czubaja.
Autor był na spotkaniu autorskim w Niedrzwicy Dużej, które zorganizowane przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej w dniu 16 października 2017 r.
Spotkanie, w którym wzięło udział dziewięcioro klubowiczów nie wyczerpało tematów dyskusji. Stąd spotkanie, na którym omówiliśmy tematykę kryminałów Czubaja, spotkanie, w którym niektórzy wzięli udział i porównaliśmy jego książki z innymi autorami kryminałów.
Peter Wohlleben - „Duchowe życie zwierząt”
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotyka się już od dziesięciu lat. I co cieszy- wciąż nam nie brakuje zapału i interesujących lektur do dyskusji.
Kiedy wydaje się nam czytającym, że już wszystko było i wszystkie historie zostały opowiedziane (opisane w książkach), pojawia się perełka w literaturze. Takie książki pojawiają się rzadko, ale pozostawiają po sobie ślad nie tylko w literaturze, ale także w całej otaczającej nas popkulturze i żeby nie być gołosłownym należy przytoczyć przykłady: „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna, seria „Millennium” Stiega Larssona, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna, czy wreszcie cykl powieści J.K. Rowling o Harrym Potterze.
W tym roku odkryciem dla mnie okazała się książka Petera Wohllebena „Duchowe życie zwierząt”.
Autor to leśnik z ponad dwudziestoletnim stażem w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech.
Sądząc po tytule pomyślałam- nudy, znowu ekologia, ochrona zwierząt, przecież wszystko już wiemy na ten temat. Ale po przeczytaniu lektura przypomina, że żyjemy w wielkiej wspólnocie- ekosystemie, który tworzą rośliny i zwierzęta, a także od stosunkowo niedawna dla planety Ziemia- ludzie. Książka dla nas jaroszów chyba łatwiejsza w odbiorze, czytana bez większych wyrzutów sumienia, mówiąca, że zwierzęta także mają uczucia, ukazująca ich mądrość, troskę czy przyjaźń, utwierdzająca w mniemaniu, że nie tylko świnie i bydło, ale także żuczki i biedronki mają prawo do życia- ba, autor nawet „usprawiedliwia” istnienie tak znienawidzonego przez nas kleszcza!
Książka zarówno dla zwolenników jak i przeciwników ministra Szyszki- do poczytania pod choinką lub na prezent świąteczny.
Grudniowe spotkanie DKK
W dniu 20 grudnia 2017 r. nasz Dyskusyjny klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się po raz ostatni w 2017 roku.
Na spotkaniu rozmawialiśmy o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia, planowanych- oczywiście książkowych prezentach, oraz jak zwykle- co kto ciekawego czyta, co oglądał, o jakim wydarzeniu kulturalnym słyszał.
W spotkaniu- ponad trzygodzinnym wzięło udział czworo klubowiczów oraz dwie nowe osoby, które mamy nadzieję na stałe zagoszczą w naszym klubie