Ostatnie spotkanie DKK w 2011 roku
W piątek - 30 grudnia 2011 r. o godz. 18 w ostatnim pracującym dniu biblioteki w tym roku, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Spotkanie miało charakter świąteczno- podsumowujący mijający rok.
Rozpoczęliśmy wymienianiem, oddawaniem i wypożyczaniem nowych lektur, dyskusją o przeczytanych książkach. Następnie tematem rozmów stały się minione święta, a także plany na Sylwester. Omówiliśmy co zdarzyło się w naszym życiu, w naszej gminie i wreszcie na świecie w 2011 roku. Dyskutowaliśmy także o spotkaniach autorskim, tych które były w tym roku- ze Stefanem Dardą i Marcinem Wrońskim, rozważaliśmy kogo chcielibyśmy gościć w przyszłości w Niedrzwicy.
Na miłych rozmowach szybko minęło cztery i pół godziny, po czym siódemka klubowiczów pożegnała się ostatni raz w tym roku.
Opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza
Jak co miesiąc, w piątek 23 listopada 2011 r. o godz. 18 rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Na spotkaniu rozmawialiśmy o twórczości polskiego pisarza XIX wieku Jarosława Iwaszkiewicza, który przez lata pełnił funkcję prezesa Związku Literatów Polskich, po wojnie był także bezpartyjnym posłem na sejm, wydawał pismo Nowiny Literackie, a w czasie wojny działał w strukturach Polski Podziemnej- ratował zabytki kultury i udzielał schronienia osobom zagrożonym aresztowaniem.
Jednak na spotkaniu zajmowaliśmy się głównie jego najsłynniejszymi opowiadaniami Matka Joanna od Aniołów, Panny z Wilka i Tatarak. Wszystkie opowiadanie doczekały się ekranizacji, a to ostatnie w reżyserii Andrzeja Wajdy wspólnie obejrzeliśmy na sprzęcie, który biblioteka dostała w ramach programu Program Rozwoju Bibliotek.
Bohaterką opowiadania Iwaszkiewicza pt. "Tatarak" jest doktorowa Marta- starzejąca się, doświadczona życiem kobieta, borykająca się z nudą i żyjąca wspomnieniami. Przypadek sprawi, że do Marty na moment "powróci młodość", kobieta przypomni sobie, czym jest miłość, a nawet - fizyczna fascynacja. Niestety, przygoda będzie miała dramatyczny finał. "Tatarak" to opowieść m.in. o przemijaniu i dojmującym poczuciu utraty.
Czesław Miłosz - „Dolina Issy”
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w piątek, 21 października 2011 roku o godz. 18 w swej siedzibie - Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej. Przedmiotem naszych rozważań była twórczość polskiego noblisty Czesława Miłosza, w ten sposób włączyliśmy się do obchodów Roku Miłosza, przypadającego w setną rocznicę urodzin pisarza.
Rozmowy dotyczyły przede wszystkim powieści Czesława Miłosza „Dolina Issy” ukazującej wieś litewska w latach dwudziestych XX wieku. Po raz pierwszy została wydana w roku 1955 w Paryżu. Do napisania tej powieści zainspirowały autora własne wspomnienia z dzieciństwa. Dyskutowaliśmy także o poezji noblisty.
Twórczość Marcina Wrońskiego
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się 23 września 2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej, aby podyskutować o literaturze. Tym razem zajmowaliśmy się twórczością Marcina Wrońskiego.
Marcin Wroński urodził się w 1972 roku w Lublinie, debiutem literackim wydanym w 1992 r. "Udo Pani Nocy i inne opowiadania" rozpoczął swoją przygodę z literaturą. Rozgłos jednak przyniósł mu cykl kryminałów retro o Komisarzu Maciejewskim: "Morderstwo pod cenzurą" (wydane w 2007 r., książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru), "Kino Venus" (2008 r.- książka zgłoszona do Paszportu Polityki, nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru), i "A na imię jej będzie Aniela". W styczniu 2009 roku Marcin Wroński otrzymał honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej). Kolejną dobrze przyjętą przez czytelników książką jest powieść wydana w ubiegłym roku "Officium Secretum. Pies Pański" - polska współczesność i groźna atmosfera rodem z Imienia róży!
Lublin na kilka dni przed 11 listopada 1930 roku jest ogarnięty przygotowaniami do patriotycznego święta. Tymczasem redaktor naczelny lokalnej prawicowej gazety zostaje brutalnie zamordowany we własnym mieszkaniu. Śledztwo prowadzi Zygmunt „Zyga" Maciejewski, 30-letni policjant, od którego odeszła żona, za to nie opuściły go skłonności do abnegacji i pociąg do alkoholu oraz słabość do boksu. Pierwsze podejrzenia padają na redaktorów naczelnych dwóch innych lubelskich gazet. Tym bardziej, że jeden z nich to komunistyczny agitator, a o drugim krążą pogłoski, jakoby deprawował młodych chłopców. Maciejewskiemu nie ułatwia pracy ani nowy współpracownik, przydzielony mu z komendy wojewódzkiej, ani dość niesubordynowani podwładni. Kiedy rankiem w samo święto zostaje odnalezione ciało cenzora prasowego, sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje.
Międzywojenny Lublin ożywa pod piórem Marcina Wrońskiego jako wielokulturowe miasto, pełne kontrastów i tajemnic. Pisarz pieczołowicie odtwarza realia historyczne, świetnie prowadzi intrygę, nie skąpi humoru. Zagadka Morderstwa pod cenzurą trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. (recenzja z okładki książki „Morderstwo pod cenzurą”)
Obecnie pisarz pracuje nad scenariuszem serialu na podstawie "Morderstwa pod cenzurą", oraz pisze piątą część cyklu Komisarz Maciejewski, bowiem czwarta część już w redakcji- jak donosi autor.
Spotkanie naszego klubu dyskusyjnego trwało ponad trzy godziny, zgromadziło siedmioro klubowiczów. Następne spotkanie już w piątek- 21 października o godz. 18- będziemy dyskutować o pisarstwie naszego noblisty Czesława Miłosza.
Wakacyjne spotkanie DKK
W piątek - 19 sierpnia o godz. 18 odbyło się wakacyjne spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. Nie mieliśmy jakiejś „zadanej” lektury- jak to w wakacje, za to nasze spotkanie było okazją do odetchnięcia od domu- nierzadko od remontów, prac w ogrodzie. Comiesięczne spotkania są okazją do wymiany przeczytanych książek i pożyczenie –najczęściej poleconych przez innych klubowiczów lektur. Takie spotkanie nawet bez omawiania konkretnej książki zawsze porusza w naszych rozmowach aktualności ze świata książki, pisarzy i ogólnie kultury. Następne spotkanie- wrześniowe, już tematyczne, będziemy rozmawiali o książkach Marcina Wrońskiego.
Stefan Darda - "Dom na Wyrębach", "Słoneczna dolina"
Tradycyjnie, w piątek - 10 czerwca 2011 r. w bibliotece w Niedrzwicy Dużej o godz. 18 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskutowaliśmy o twórczości Stefana Dardy - autora, którego gościliśmy na spotkaniu autorskim w maju br. Pisarz w swoich utworach nawiązuje tematycznie do prozy Stephena Kinga – znanego na całym świecie mistrza horrorów i powieści grozy. Miejsce akcji powieści Dardy to Lubelszczyzna – piękne Roztocze (okolice Zwierzyńca i Krasnobrodu) i Pojezierze Ĺęczyńsko-Włodawskie. Autor pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego (obecnie mieszka w Przemyślu) i stąd też – jak zdradził czytelnikom – po części akcja jego powieści została umiejscowiona na tych terenach.
W spotkaniu, które trwało dwie godziny, wzięło udział ośmioro klubowiczów. Jak zwykle był czas na oddanie przeczytanych i wypożyczenie następnych książek; rozmawialiśmy także o planach urlopowych i zaplanowaliśmy wakacyjne spotkania DKK.
Spotkanie autorskie ze Stefanem Dardą
Dyskusyjny Klub Książki z Niedrzwicy Dużej nie poprzestaje tylko na comiesięcznych spotkaniach w bibliotece. Tym razem Klubowicze zaprosili do Niedrzwicy Dużej prozaika i poetę Stefana Dardę. Autor „Domu na Wyrębach”, „Słonecznej doliny” i „Starzyzny” spotkał się z czytelnikami 12 maja 2011 roku w miejscowym Domu Kultury.
Pisarz w swoich utworach nawiązuje tematycznie do prozy Stephena Kinga – znanego na całym świecie mistrza horrorów i powieści grozy. Miejsce akcji powieści Dardy to Lubelszczyzna – pięknego Roztocza (okolice Zwierzyńca i Krasnobrodu) i Pojezierza Ĺęczyńsko-Włodawskiego. Autor pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego (obecnie mieszka w Przemyślu) i stąd też – jak zdradził czytelnikom – po części akcja jego powieści została umiejscowiona na tych terenach.
Spotkanie ze Stefanem Dardą nie miało formy monologu pisarza. Czytelnicy zadawali pytania począwszy od tego, w jaki sposób powstaje proza Stefana Dardy, jak długo trwa pisanie jednej książki, po pytania zahaczające o pozaświaty i wierzenia ludowe. Spotkanie trwało ponad 2 godziny, a na jego zakończenie Stefan Darda podpisywał swoje książki i audiobooki. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 czytelników zainteresowanych polską współczesną prozą z gatunku grozy.
John Irving - "Świat według Garpa"
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w piątek- 25 marca 2011r. o godz. 18, tym razem w GOKSiRze na pokazie filmu Ĺšwiat według Garpa.
Film jest adaptacją książki Johna Irvinga, autora takich powieści jak Hotel New Hempshire, Jednoroczna wdowa, Modlitwa za Owena i wydana w zeszłym roku Ostatnia noc w Twisted River. Autor Ĺšwiata według Garpa jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy amerykańskich, scenarzystą, a także laureatem nagrody Oscara w 2000 roku za scenariusz do filmu Wbrew regułom na podstawie swojej powieści Regulamin tłoczni win. Inne zekranizowane książki Irvinga to Hotel New Hempshire, Modlitwa za Owena, Drzwi w podłodze (na podstawie powieści Jednoroczna wdowa) - które uważane są za bardzo udane przez fanów jego literatury.
Ĺšwiat według Garpa jest książka, która przyniosła Irvingowi sławę i chociaż powstała ponad trzydzieści lat temu, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, o czym świadczą ciągłe wznowienia powieści. Tytułowy Garp rodzi się w 1944 roku, o czym jego matka powiadamia swoją konserwatywną rodzinę w dość obcesowych słowach, nie szczędząc im szczegółów dotyczących jego prokreacji. Ojciec Garpa, który był lotnikiem umiera- chłopiec zostaje wychowany przez samotną, pracującą jako pielęgniarka matkę, która stara się mu zastąpić miłość obojga rodziców. Garp dorasta i postanawia zostać pisarzem, jego matka także próbuje swoich sił w tej dziedzinie i odnosi spektakularny sukces. Książka Garpa, aczkolwiek chwalona przez krytyków, nie odnosi takiego sukcesu. Tytułowy bohater książki żeni się, wychowuje dzieci, przechodzi przez kryzys małżeński, przeżywa tragedie rodzinne...
Książka chwilami śmieszna, komiczna, czasami skłania do płaczu, refleksji nad trudami życia, a wszystko to osadzone w klimacie realiów amerykańskich. Każda nowa książka Johna Irvinga jest dobrze przyjmowana przez czytelników, o czym świadczy sprzedaż chociażby ostatniej powieści Ostatnia noc w Twisted River.
Hanna Kowalewska - "Tego lata w Zawrociu"
W piątek - 24 lutego 2011 r. o godz. 18 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem naszej dyskusji była twórczość polskiej pisarki Hanny Kowalewskiej autorki cyklu powieści o Zawrociu.
Pierwsza książka z cyklu Tego lata w Zawrociu zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na powieść polską organizowanym przez wydawnictwa Zysk i S-ka i Swiat Książki stając się bestsellerem 1998 roku. Bohaterką jest Matylda- mieszkanka blokowiska, która otrzymuje niespodziewanie spadek po babce w postaci malowniczego, zabytkowego dworku na prowincji; wydarzenie to staje się zaczątkiem nieoczekiwanych zmian w uporządkowanym na pozór życiu młodej kobiety, która w miarę czasu spędzanego w swoim nowym domu poznaje zagmatwane tajemnice przeszłości rodzinnej. Kolejne książki cyklu o Zawrociu- Góra śpiących węży, Maska Arlekina, Inna wersja życia prowadzą nas do odkrywania kolejnych fascynujących tajemnic rodzinnych bohaterki powieści Matyldy. Wszystkie książki Hanny Kowalewskiej cechuje piękny literacko język, niepowtarzalny klimat, a jednocześnie fascynująca detektywistyczna fabuła, która sprawia, że powieści czyta się jednym tchem.
Manuela Gretkowska - "Europejka", "Polka", "Obywatelka"
Tradycyjnie w piątek - 26 stycznia 2011 r. o godz. 18 w bibliotece rozpoczęło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Bohaterką naszego spotkania była polska pisarka Manuela Gretkowska, zajmująca się także z powodzeniem pisaniem scenariuszy filmowych- np. do Szamanki, a także polityką- w 2007 r. założyła Partię Kobiet.
Szerokiemu odbiorcy jednak najbardziej znana jest ze swoich książek- już jej debiut w 1991 r. książką My zdies’ emigranty, ironiczną relacją młodych emigrujących z Polki ludzi zyskał przychylność samego Czesława Miłosza. Następne trzy książki- Tarot paryski, Kabaret metafizyczny i Podręcznik dla ludzi opisują losy zamieszkałej we Francji współczesnej bohemy artystycznej. W 1996 r. napisała scenariusz do filmu Ĺ?uławskiego Szamanka i jednocześnie zyskała opinię literackiej skandalistki. Znaczącym elementem jej twórczości są wątki autobiograficzne- w Polce, książce będącej intymnym dziennikiem jej ciąży, owocem której jest jej córka Pola; w Europejce opisującej współczesne Polki na tle europejskich kobiet, czy wreszcie Sceny z życia pozamałżeńskiego- książka napisana razem ze swoim partnerem psychoterapeutą Piotrem Pietuchą. Jej ostatnie powieści Obywatelka z 2008 roku i Miłość po polsku- książka wydana w zeszłym roku wskazują na to, że dawna skandalistka wydaje się łagodnieć, co nie znaczy, że talent literacki, jaki niewątpliwie cechuje pisarstwo Gretkowskiej przeminął.