Książki Dana Browna
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej rozpoczął nowy czytelniczy rok 2014 od książek Dana Browna.
Dan Brown jest autorem bestsellerowej powieści Kod Leonarda da Vinci z 2003 roku, wcześniejsze powieści Cyfrowa twierdza, Zwodniczy punkt i Anioły i demony nie były tak słynne, jednak po sukcesie i kontrowersjach związanych z Kodem Leonarda, któremu zarzucano atak na Kościół rzymskokatolicki i Opus Dei, wszystkie powieści amerykańskiego pisarza stały się poczytne. Do sukcesu książek przyczyniły się także z pewnością ekranizacje jego powieści – Kod Leonarda z 2006 r. i Anioły i demony- 2009r.
W 2009 roku powstał po sześcioletniej przerwie Zaginiony symbol, a w ubiegłym roku Inferno, które traktuje o problemie przeludnienia na świecie.
Jakkolwiek książek Browna już się nie czyta „jednym tchem” z wypiekami na twarzy, bo chyba powstało już wiele książek w tej konwencji, to pisarz nadal budzi zainteresowanie swoimi powieściami sensacyjnymi z elementami sztuki, historii, religii i niesamowitymi zagadkami.
Spotkanie klubu Dyskusyjnego trwało trzy i pół godziny, a zgromadziło sześcioro klubowiczów.
Janina Głąbowa - „Kultura i tradycja Niedrzwicy Kościelnej”
W styczniu 2014 roku ukazała się nowa książka Janiny Głąbowej "Kultura i tradycja Niedrzwicy Kościelnej zachowane w pamięci i rodzinnej fotografii". Książka była przedmiotem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej, które odbyło się w piątek- 28 lutego 2014 r. o godz. 18, a zakończyło o 22.30.
Janina Bogumiła Głąbowa z zawodu pedagog- nauczyciel plastyki, z zamiłowania- malarka, śpiewająca w założonym przez siebie i 1975- Zespole Śpiewaczym. Jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Niedrzwicy Kościelnej. Odznaczona m. in.: medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pani Głąbowa to człowiek z pasją- czegokolwiek się dotknie, robi to z oddaniem i sercem, wiec są tego namacalne efekty np w postaci kilku publikacji dotyczących wsi, w której mieszka.
Książka zawiera bogaty materiał dokumentacyjny i fotograficzny. Obrazuje życie codzienne, społeczne i kulturalne Niedrzwicy Kościelnej. Jest świadectwem zmian obyczajowych i kulturowych XX wieku, rozwoju, ale i przemijania, nieuchronnie wpisanego w dzieje społeczności. Dwie wojny światowe, zmiany ustrojowe i obyczajowe, zniszczenia i przebudowy, święta i dni powszednie, radość i smutki składają się na starannie opisany i udokumentowany obraz życia wsi. /Anna Kistelska, ze wstępu do książki/
Joanna Bator
W piątek 28 marca 2014 roku o godz. 18 w bibliotece rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem ambitnie wzięliśmy na warsztat twórczość laureatki Nagrody Nike w 2013 roku - Joanny Bator.
Joanna Bator (ur. 2 lutego 1968 w Wałbrzychu) – polska pisarka, publicystka, felietonistka "Gazety Wyborczej", jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, laureatka Nagrody Literackiej Nike (2013) za powieść Ciemno, prawie noc. Publikowała w "Twórczości", "Czasie Kultury", "Tygodniku Powszechnym", "Bluszczu" "Kulturze i Społeczeństwie". Autorka prac naukowych, esejów, powieści i opowiadań.
Od 2011 roku Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Jej debiut powieściowy Kobieta (2002) nie wzbudził sensacji, ale druga powieść, Piaskowa Góra (2009), przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała druga – Chmurdalia (2010). Najnowsza powieść, Ciemno, prawie noc ukazała się jesienią 2012. (cyt. z Wikipedii)
Książka „Ciemno prawie noc” wciąga- nie można się od niej uwolnić, póki się jej nie skończy, jest jednocześnie trudna- nie w sposobie przekazu, lecz w tematyce- gdy człowiek ją kończy, oddycha z ulgą, że ten –jakże realny niestety świat zostawił już za sobą.
Maria i Magdalena
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się tradycyjnie w piątek 25 kwietnia o godz. 18 w bibliotece. Nasze zebranie poświęcone było siostrom Kossakównom - tytułowym: Marii i Magdalenie.
Siostry: Magdalena Samozwaniec i Maria Pawlikowska-Jasnorzewska były córkami Wojciecha a wnuczkami Juliusza Kossaka znakomitych polskich malarzy, batalistów, malujących patriotyczne obrazy. Trzeci z rodzeństwa- Jerzy Kossak także malował. Zofia Kossak- pisarka, była córką brata bliźniaka Wojciecha Kossaka- cała rodzina była zatem przykładem barwnej bohemy artystycznej Krakowa.
Książka Magdaleny Samozwaniec opisuje życie rodzinne w Kossakówce- z właściwym swojemu stylowi pisania satyrycznym, kpiarskim, humorystycznym podejściem. Jest to biografia pełna ciepła, nostalgii i miłości do rodziny, oraz opisywaniu licznych znajomych, narzeczonych, czy wreszcie mężów utalentowanych sióstr.
Jane Austen
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w bibliotece w piątek 30 maja 2014 r. o godz. 18, w trzygodzinnych dyskusjach wzięło udział czworo klubowiczów.
Spotkanie nasze zostało poświęcone pisarstwie Angielki żyjącej na początku XIX wieku Jane Austen. Tytuły jej książek są powszechnie znane także z ekranizacji; są to: Duma i uprzedzenie, Perswazje, Rozważna i romantyczna, Emma, Opactwo Northanger, Mansfield Park. Co jednak stanowi o nieprzemijającej popularności jej książek, które umiejscowiły jej pisarstwo w kanonie klasyki powieści? Wydaje się, że panna Austen, która sama nigdy nie wyszła za mąż, w swych powieściach żywo interesowała się tematem zamążpójścia ówczesnych panien, szczególnie tych niezbyt zamożnych. Wynikało z tego powodu wiele perypetii, bowiem konwenanse obowiązujące w tamtych czasach w Anglii większy nacisk kładły na pochodzenie i zamożność niż na oddanie i miłość. Jednak książki autorki Emmy nie są „tylko” typowymi romansami, to także wnikliwe studium psychiki każdej postaci, a szczególnie kobiet występujących w jej powieściach. Jej pisarstwo cechuje humor i ironia o czym świadczy np. cytat z powieści Duma i uprzedzenie: Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.
Noc w Bibliotece 2014
Druga edycja Nocy w Bibliotece, już za nami. Okazję do odwiedzin naszej Gminnej Biblioteki po zmroku oraz zasmakowania klimatu korzystania z oferty bibliotecznej w godzinach nocnych, mieliśmy dnia 27-go czerwca w ramach Dni Gminy Niedrzwica Duża. W tych nietypowych dla biblioteki godzinach (od 20 do 24), w czasie najdłuższych dni roku, odwiedzili nas czytelnicy z dziećmi, aby wypożyczyć książki po zmierzchu, niektórzy by poczytać w spokoju, wśród książek, swoją ulubioną lekturę, czy zajrzeć do Internetu. Nie zabrakło także członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim tej nocnej dyskusji była twórczość Sławomira Kopra, autora m.in. takich publikacji jak: Życie artystek w PRL, Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej, Sławne pary PRL, Życie towarzyskie elit PRL i in. Spotkanie wyjątkowe, więc także dyskusja ciekawa. Razem z Klubowiczami doszliśmy do wniosku, że zapoznawanie się z twórczością Kopra to nie tylko lekcja historii, ale także ciekawa lektura obyczajowa. Pisarz w swoich książkach podaje mało znane fakty z życia prywatnego gwiazd kina, teatru, literatury itp. Warto dodać, że część opisanych zdarzeń idealnie nadaje się na nocną rozmowę, gdyż zawiera w sobie sporą dawkę pikanterii oraz kontrowersyjności… Naszą dyskusję uzupełniliśmy czytając ciekawsze fragmenty z dostępnych w bibliotece utworów Kopra, fragmentów zabawnych, co wprawiło nas w pogodny nastrój. Wymiana myśli pomiędzy Klubowiczami nie dotyczyła wyłącznie wyżej wspomnianego pisarza i jego twórczości, ale także naszych osobistych refleksji związanych z końcem roku szkolnego i wakacjami… Noc w Bibliotece zakończyliśmy planowo o północy. Z utęsknieniem czekamy na następną za rok.
Wakacyjne spotkanie DKK z Lemem
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się pod koniec wakacji 29 sierpnia o godz. 18 w bibliotece, aby porozmawiać o pisarstwie Stanisława Lema. Rozmawialiśmy o książce Solaris, która doczekała się aż dwóch ekranizacji i opowiadaniu 137 sekund. Lem jest przedstawicielem literatury fantastycznonaukowej. W swoich utworach porusza tematy podróży kosmicznych, kontaktów z cywilizacjami pozaziemskimi, alienacji człowieka w świecie wysoko rozwiniętej techniki, pisze o sztucznej inteligencji, odkryciach naukowych.
Grażyna Jeromin-Gałuszka
W piątek 26 września 2014 o godz. 18 w miejscowej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książkach Grażyny Jeromin-Gałuszki dostępnych w naszej bibliotece: Kobiety z Czerwonych Bagien, Złote nietoperze, Gdybyś mnie kochała, Magnolia, Długie lato w Magnolii, Nie zostawiaj mnie.
Książki pisarki urodzonej w Sosnowicy niedaleko Radomia cieszą się w naszej bibliotece dużym zainteresowaniem. Powieści Jeromin-Gałuszki kojarzą się trochę z pisarstwem Marqueza, z jego realizmem magicznym, bowiem bohaterowie pani Grażyny - przeważnie kobiety - mają realne problemy, troski, pracę, jednak żyją jakby na pograniczu dwóch światów: realnego i magicznego. Znakomita lektura i odskocznia od trosk dnia codziennego.
Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską
W sali Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej w dniu 10 października 2014 r. o godz. 17 odbyło się spotkanie z Panią Hanną Kowalewską zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Niedrzwicy Dużej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Pani Kowalewska jest autorką dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych a także autorką wielu poczytnych powieści dla młodzieży i dorosłych. Jej książka ,,Tego lata w Zawrociu” zdobyła pierwszą nagrodę na powieść polską stając się bestsellerem 1998 roku, a powieść ,,Julita i huśtawki” została uznana za książkę roku 2003. Inne książki tej pisarki to: „Maska arlekina”, „Góra śpiących węży”, „Inna wersja życia”, „Przelot bocianów”, „Kapelusz z zielonymi jaszczurkami”.
Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoich zainteresowaniach, latach szkolnych, studiach i początkach twórczości, przybliżyła uczestnikom spotkania postacie bohaterów swoich powieści. Mimo, że autorka "Zawrocia" bardzo dużo opowiedziała o sobie i o swojej twórczości, to jednak nie zaspokoiło to ciekawości uczestników, którzy zadawali wiele pytań. Na każde z nich pani Hanna udzieliła wyczerpującej odpowiedzi, sięgając nierzadko w głąb swojej duszy.
Na koniec Hanna Kowalewska podpisywała swoje książki, które znajdują się w zbiorach bibliotek.
„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki”
Barbara Rybałtowska w Krężnicy Jarej
W przemiłej atmosferze z licznym udziałem czytelników i sympatyków biblioteki, w filii bibliotecznej w Krężnicy Jarej w dniu 15 października 2014 r. o godz. 16 odbyło się spotkanie z Panią Barbarą Rybałtowską- malarką, aktorką, autorką tekstów piosenek i autorką wielu powieści m.in. Sagi „Bez Pożegnania”, „Szkoła Pod Baobabem”, „Koło Graniaste”, „Mea culpa”, „Czas darowany nam”, „Jak to się skończy”; oraz „Kuszenie Losu”, „Romanse w Paryżu” i biografii „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”.
Jedną z poczytniejszych powieści jest saga rodzinna, której inspiracją są osobiste przeżycia autorki na zsyłce. Napisana ujmującym, ciepłym językiem opowiadająca historię matki i córki wobec burzliwych dziejów Polski XX wieku. Uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu ciepłą i kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z optymizmem. Od pierwszych stron książki wciągają w swój świat.
Pani Barbara Rybałtowska ciekawie opowiadała o sobie, swoim życiu i swojej twórczości. Mówiła o tym, jak i dlaczego powstawały powieści i biografie jej autorstwa. Nie zabrakło pytań, na które pisarka chętnie udzielała odpowiedzi. Na życzenie uczestników spotkania pani Barbara zaśpiewała fragmenty piosenek ze swoich paryskich przedstawień min. ,,Nie warto było.” Wszystkie książki opatrzone autografem autorki znajdują się w zbiorach bibliotek publicznych.
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu Gmina Niedrzwica Duża to my- rozwijajmy ją razem! z programu „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2014” współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Emil Zola „Germinal”
W piątek- 21 listopada 2014 r. o godz. 18 w miejscowej bibliotece spotkał się Dyskusyjny Klub Książki. Tym razem pochyliliśmy się nad klasyką francuskiej literatury Germinal- książką Emila Zoli.
Germinal to studium życia górników w małym miasteczku w północnej Francji, w czasach kryzysu ekonomicznego. Przedwcześnie dojrzałe anemiczne dzieci, dziewczynki żyjące z prostytucji, umierający na pylicę górnicy, rodziny oszukujące głód gotowanymi liśćmi mlecza... to bohaterowie powieści Zoli. Życie na granicy nędzy, rozpaczliwe szukanie przez ludzi zarobku, by zaspokoić głód, powoduje, że przyjmują oni każdą pracę, nawet niosącą ze sobą choroby i zagrożenie życia oraz prowadzi do ich upadku moralnego, do zezwierzęcenia. Rozpacz i głód popycha górników do walki, która nie zmienia jednak ich życia, ale zapowiada, że nadejdzie jeszcze czas zmian. (recenzja z Internetu)
Spotkanie trwało trzy i pół godziny, zgromadziło sześcioro klubowiczów.
Książki sióstr Brontë
Ostatni raz w tym roku spotkaliśmy się w bibliotece gminnej w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w piątek- 19 grudnia 2014 r. o godz. 18. Tematem naszej dyskusji była twórczość sióstr Brontë.
W tej angielskiej rodzinie Brontë pisało aż trzy siostry: Emily napisała Wichrowe wzgórza, Anne jest autorką Agnes Grey, Lokatorki Wildfell Hall, Charlotte jest autorką Dziwnych losów Jane Eyre, Vilette, Shirley, Profesora. Jakże utalentowana musiała być to rodzina skoro aż trzy (z sześciorga rodzeństwa) siostry stworzyły powieści, które należą do klasyki powieści angielskiej. Istnieje teoria, że wszystkie książki są autorstwa najstarszej z sióstr- Charlotte, która przypisując siostrom autorstwo kilku swych powieści chciała je zabezpieczyć finansowo. Faktem jest natomiast, że po niemalże 200 latach od napisania książek sióstr Brontë nadal są świetną lekturą o miłości, trudach życia codziennego ubogich guwernantek, bądź córek proboszcza, roli kobiety w ówczesnym świecie.