David Lagercrantz - „Co nas nie zabije”
Pierwsze w 2016 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej odbyło się w dniu 12 lutego o godz. 18 w miejscowej bibliotece. Rozmawialiśmy o głośnej książce Davida Lagercrantza - „Co nas nie zabije”, będącej kontynuacją bestsellerowej trylogii Millennum Stiega Larssona.
Książki Larssona (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem, Zamek z piasku, który runął) wydane w 2008 i 2009 roku w Polsce, były szeroko komentowane wśród czytelników na świecie i w Polsce. Powstały także ekranizacje szwedzka i amerykańska na kanwie książek Larssona.
Książka Davida Lagercrantza- „Co nas nie zabije”, wydana w sierpniu 2015 r. budziła wiele emocji i nadziei, że godnie będzie następować po Millennium. Wiele osób nie zawiodło się przeczytawszy czwartą część sagi, ale niektórzy czytelnicy dostrzegają, że warsztat pisarski Lagercrantza jednak odstaje od oryginału - jak każda książka, ma swoich zwolenników i przeciwników, ważne, że jest czytana.
Magdalena Grzebałkowska
W dniu 18 marca 2016 r. o godz. 18 w miejscowej bibliotece spotkał się Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej, aby podyskutować o twórczości Magdaleny Grzebałkowskiej.
Bohaterka naszego spotkania- Magdalena Grzebałkowska, polska pisarka, reporterka „Gazety Wyborczej”, autorka biografii- ks. Twardowskiego „Ksiądz paradoks”, Zdzisława i Tomasza Beksińskich „Beksińscy. Portret podwójny”, a także książki „1945. Wojna i pokój”.
Dyskusje toczyły się wokół najciekawszej jej książki- biografii Beksińskich. Zdzisław Beksiński- ojciec Tomka, miał nietuzinkowe życie, twórczość, zainteresowania i niestety też tragiczną śmierć- został zamordowany. Któż nie zna jego obrazów pełnych widma śmierci, budowli zbudowanych z kości, świata jakby po jakiejś katastrofie nuklearnej czy po wojnie. Jego malarstwo budzi grozę, fascynuje detalami, dla każdego interpretacja jest subiektywna. Zdzisław Beksiński zasłynął na początku jako autor czarno-białych fotografii, potem zajmował się rzeźbą, grafiką, aż do tworzenia swoich kompozycji na komputerze i kserokopiarce. Jego twórczość jest popularna wśród młodych osób, ze względu na wiązanie jej z fantastyką połączoną z gotyckim charakterem prac. Tworzył przy muzyce - stąd może miłość jego syna Tomasza do muzyki, który był dziennikarzem muzycznym, prezenterem radiowej Trójki, tłumaczem- przetłumaczył wszystkie filmy o Jamesie Bondzie i filmiki Monty Pythona. Znany jest z fascynacji muzyką New Romantic, lubił rock progresywny i muzykę gotycką. Jego życie zakończyło się samobójstwem, poprzedzonym kilkoma nieudanymi próbami. Całe jego życie było naznaczone mrocznym, depresyjnym, obsesyjnym dążeniem do samounicestwienia.
Książka Grzebałkowskiej wiele miejsca poświęca ojcu i synowi, ale osią wokół której się toczy akcja jest trudna miłość w tej rodzinie, ich wzajemne relacje, wreszcie- samotność.
Przejmująca książka warta przeczytania.
Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowska
W piątkowy wieczór - 4 kwietnia 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej miało miejsce spotkanie autorskie z reportażystką i pisarką Magdaleną Grzebałkowska, autorkaą biografii- ks. Twardowskiego „Ksiądz paradoks”, Zdzisława i Tomasza Beksińskich „Beksińscy. Portret podwójny”, a także książki „1945. Wojna i pokój”.
Autorka opowiadała długo o swoim warsztacie pisarskim, inspiracjach, zainteresowaniach, aby wreszcie przejść do swoich książek, o których opowiadała w oparciu o pytania uczestników spotkania. Spotkanie zakończone zostało składaniem autografów na swoich książkach przez pisarkę. W prawie trzygodzinnym spotkaniu, zorganizowanym przez miejscowy dom kultury, wzięli udział także nasi klubowicze.
Cormac McCarthy - „Droga”
W piątek 20 maja 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Spotkanie klubu dotyczyło uhonorowanej Nagroda Pulitzera książki „Droga” Cormaca McCarthy’ego. Akcja powieści toczy się w nieokreślonej przyszłości, po jakiejś nieokreślonym kataklizmie, który niemal całkowicie zniszczył Ziemię, a ludzi zmienił w kanibali. Tylko nieliczni, w tym główny bohater książki ze swym synem walczy o zachowanie człowieczeństwa dążąc do miejsca, gdzie znajduje się więcej mu podobnych ludzi - ku wybrzeżu. Autor opisuje sytuacje, które napawają przerażeniem, opisuje miejsca wywołujące grozę, opisuje świat, w którym nie ma miejsca dla ludzkich uczuć i boskich przykazań. W powieści jest tylko jedna jasna strona - miłość mężczyzny do chłopca, jego syna i chęć ocalenia go nawet za cenę własnego życia.
Przejmująca, straszna książka, na pewno warta poznanie i refleksji.
Katarzyna Puzyńska
W ostatni weekend wakacji w piątek, 26 sierpnia 2016 r. o godz. 18 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tym razem na warsztat wzięliśmy książki Katarzyny Puzyńskiej, autorki kryminałów: Motylek, Więcej czerwieni, Trzydziesta pierwsza, Z jednym wyjątkiem, Utopce, Łaskun.
Cykl kryminałów pisarki rozpoczęty wydaniem w 2014 roku debiutanckiego Motylka rozgrywa się we wsi Lipowo, wśród obsady miejscowego posterunku policji, oraz innych mieszkańców sielskiej z pozoru wsi. Te książki są nie tylko misterną zagadką kryminalną, ale także powieści z bogatym wątkiem obyczajowym i społecznym, podobne w swym charakterze o kryminałów Camilli Lackberg. Z niecierpliwością czekamy na wydanie kolejnego- siódmego już tomu o Lipowie pt. Dom czwarty, który się ukaże w listopadzie.
William Golding - „Władca much”
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się 30 września 2016 r. w bibliotece, aby porozmawiać o uhonorowanej Nagrodą Nobla książce Williama Goldinga „Władca much”.
Akcja powstałej w czasie trwania zimnej wojny książki toczy się na bezludnej wyspie, na której lądują w wyniku katastrofy sami kilku- i kilkunastoletni chłopcy. Początkowo idylliczny obraz egzotycznej wyspy, zostaje zakłócony przez naturę ludzką, którą według Goldinga cechuje zło. Określenie „władca much” to tłumaczenie z hebrajskiego imienia demona Belzebuba, utożsamianego niekiedy z szatanem. W wyniku rządów siły a nie wcześniejszej demokracji ginie w bestialski sposób dwóch chłopców. Akcja powieści kończy się ku naszej uldze wyratowaniem rozbitków.
Helen Fielding - „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”
W piątek 28 października 2016 r. o godz. 18 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem dyskusji była książka Helen Fielding - „Bridget Jones. Szalejąc za facetem”. Jest to już trzecia powieść opisująca perypetie życiowej tytułowej Bridget Jones. Poprzednie powieści Fielding to: „Dziennik Bridget Jones”, „W pogoni za rozumem”, a w listopadzie ukaże się czwarta część pt „Dziennik Bridget Jones. Dziecko”.
Tytułową bohaterkę Bridget poznajemy jako trzydziestoletnią londyńską singielkę, która nie grzeszy bystrością umysłu, ma wielkiego pecha do wpadania w coraz to nowe kłopoty, ale kochamy ją, bo ma poczucie humoru i wielkie serce. Dowodem na popularność Bridget jest kolejny- już trzeci film o jej przygodach.
Magdalena Kosidło - „Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej”
W piątek 18 listopada 2016 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Spotkanie było poświęcone promocji publikacji wydanej nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej przy wsparciu finansowym Gminy Niedrzwica Duża i Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej pt. Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej (w 100-lecie szkolnictwa w gminie Niedrzwica 1915-2015); praca zbiorowa pod redakcją Magdaleny Kosidło.
Spotkanie zgromadziło klubowiczów oraz współtwórców publikacji, w tym redaktor Magdalenę Kosidło - nauczycielkę historii, niedrzwicką regionalistkę.
Większość zgromadzonych chodziło do szkoły, bądź w niej uczyło, wiec tematów do wspomnień nie zabrakło. Pani Kosidło podkreślając, że praca jest zbiorowa, wielu ludzi brało udział w jej powstaniu; jej samej zajęła rok. Redaktorka przybliżyła proces powstawania książki, szukanie materiałów w archiwum, gromadzenie informacji i fotografii od mieszkańców.
Zarys monografii Szkoły Podstawowej w Niedrzwicy Dużej jest kolejną z publikacji wydanych staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej w serii Zeszyty Niedrzwickie. Ta i inne publikacje są dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej.
Antoni Libera - „Niech się panu darzy”
Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej odbyło się w przedświątecznym tygodniu- we wtorek 20 grudnia 2016 r. o godz. 18 w siedzibie biblioteki gminnej.
Tym razem na warsztat wzięliśmy książkę Antoniego Libery „Niech się panu darzy”. Autor bestsellerowej „Madame” i autobiograficznej prozy „Godot i jego cień”, przedstawia tym razem zbiór trzech opowiadań zatytułowanych jak jedna z nowel „Niech się panu darzy”. Tytułowe opowiadanie krąży wokół tematu Bożego Narodzenia, więc świetnie wpisuje się w czas grudniowego spotkania klubu. Ten świetny pisarz, z niewątpliwym talentem opisuje losy ludzi, którymi rządzi przypadek i przeznaczenie. Pisarz niewątpliwie godny poznania dla każdego czytającego.