Siostry Bunner Edith Wharton
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w dniu 27 stycznia 2023 r. o godz. 18 w bibliotece. Członkowie klubu znają się ze sobą od lat, więc rozmowom prywatnym nie było końca. Ale jak przystało na ludzi czytających, nasze dyskusje krążyły wokół książek- co nowego na rynku księgarskim się ukazało, jaka książka podobała się, co dostaliśmy pod choinkę?
Tematem styczniowego spotkania była książka Edith Wharton- amerykańskiej pisarki- pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Pulitzera. Jej twórczość może być znana z trzech świetnych ekranizacji: Ethan Frome reż. John Madden, Wiek niewinności reż. Martin Scorsese, Świat zabawy reż. Terence Davies. Inne tytuły powieści pisarki: Lśnienie księżyca, Opowieści małżeńskie, czy wreszcie Siostry Bunner. Ta niewielka, licząca sobie około stu stron książka jest niejako studium życia dwóch sióstr- starszej Anny Elizy i młodszej Eweliny, panien zajmujących się prowadzeniem skromnego sklepiku z galanterią w Nowym Jorku. W to spokojne, wręcz nudne życie sióstr wkracza zegarmistrz pan Herman Ramy i jak należy się spodziewać- zakochują się w sobie z młodszą siostrą Eweliną Bunner. Chciałoby się powiedzieć: i żyli długo i szczęśliwie, ale nie jest to romans czy melodramat. Książka Wharton to raczej wnikliwa powieść psychologiczna, która tak jak inne jej książki długo pozostaje w pamięci. Ma także tą zaletę, że można ją przeczytać w jeden wieczór, delektując się pięknym językiem autorki Wieku niewinności.
Robert Galbraith- Serce jak smoła
W piątek- 24 lutego 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce Serce jak smoła autorstwa Roberta Galbraitha, czyli autorki Harrego Pottera- J.K. Rowling.
Twórczyni słynnego czarodzieja pisze również świetne kryminały- zawsze chętnie sięgam po kolejne wydawane w serii Cormoran Strike książki. Dotychczas ukazały się tytuły: Wołanie kukułki, Jedwabnik, Żniwa zła, Zabójcza biel, Niespokojna krew i wydana pod koniec 2022 roku- Serce jak smoła. Ta obszerna (1056 stron drobnym drukiem) publikacja, której poświęciłam prawie dwa tygodnie na przeczytanie, jak zwykle bywa u tej autorki- od pierwszych stron wciąga. Mamy nietypową parę detektywów: Cormorana Strike’a i Robin Ellacott. On jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał zarówno fizycznie jak i psychicznie, a ona- to młoda, bardzo inteligenta i ambitna dziewczyna, tymczasowa pracownica, która w miarę upływu czasu z sekretarki, asystentki, zostaje wspólniczką agencji detektywistycznej Cormorana.
Książka Serce jak smoła jest powieścią wielowątkową i wielopostaciową, oprócz wątku kryminalnego pojawia się temat wirtualnej rzeczywistości- gry, czaty, hejt w Internecie- dla mnie temat mało interesujący, jakbym nie znała dorobku pisarskiego J. K. Rowling, to na pewno nie sięgnęłabym po tę pozycję. Jej kryminały nie należą do najłatwiejszych w odbiorze- wydają się być skomplikowane, wymagają wyrobienia czytelniczego. Jednak zawsze z niecierpliwością czekamy na kolejne książki Roberta Galbraitha, bo to prawdziwa uczta literacka. Zaskakujące zwroty akcji, zróżnicowane charaktery, błyskotliwe dialogi, w tle klimatycznego Londynu, firmują serię książek o detektywie Cormoranie Strike’u.
Dzika droga Cheryl Strayed
spotkanie DKK 31 marca 2023 r.
Ostatniego dnia marca Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w bibliotece aby porozmawiać o książce Dzika droga. Jak odnalazłam siebie. Autorka- Cheryl Strayed znalazła się na życiowym zakręcie. Załamana po przedwczesnej śmierci matki, która w wieku 45 lat zmarła na raka, dokonuje kilku błędnych życiowych decyzji, w wyniku czego rozpada się jej małżeństwo. Dodatkowo kobieta dźwiga brzemię trudnego dzieciństwa, jest nimfomanką, nie stroni od narkotyków. Wszystko to powoduje, że Cheryl staje na skraju załamania. I wtedy decyduje się na samotną wyprawę najtrudniejszym szlakiem Pacific Crest Trail wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej, liczącym cztery tysiące kilometrów, z czego bohaterka książki w ciągu trzech miesięcy przeszła ponad tysiąc siedemset kilometrów. Nie przygotowana do takiej wyprawy logistycznie, psychicznie i wysiłkowo- dziewczyna rzuca się na głęboką wodę. Zbyt wielki plecak, mnóstwo zabranych ze sobą niepotrzebnych rzeczy, a przy tym jedna para niewygodnych butów, zimno, brak wody, samotność- oto z czym musi się zmierzyć Cheryl. A w tle piękna dzika przyroda, która sprzyja refleksjom nad swoim dotychczasowym życiem.
Ważna książka o życiowych wyborach.
Ćma Ewy Cielesz- kwietniowa lektura Dyskusyjnego Klubu Książki
W dniu 21 kwietnia 2023 roku w bibliotece w Niedrzwicy Dużej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim była książka Ewy Cielesz pt. Ćma.
Ewa Cielesz- polska autorka kilkunastu powieści obyczajowych, znana naszym czytelnikom m. in. z serii Córka cieni (Siedem szmacianych dat, Obce matki, Burza przed ciszą). Napisana w 2018 roku książka Ćma jest pierwszą z serii Pochyłe niebo, na którą składają się kolejno tytuły: Pajęczyna i Ważka. Akcja książki Ćma osadzona jest w latach siedemdziesiątych- lata głębokiego, ponurego PRL-u w gierkowskiej Polsce. Nastoletnia Anita zachodzi w nieplanowaną ciążę, w wyniku czego zostaje wyrzucona z domu. Odtąd młoda matka pozbawiona wsparcia rodziny musi sobie radzić sama w trudnych czasach kolejek, braków na półkach sklepowych, z rodzącą się w tle Solidarnością, strajkami robotników, ZOMO, wreszcie stanem wojennym. Generalnie losy bohaterki determinują- jak u nas wszystkich, jej życiowe wybory. Autorka barwnie opisuje losy młodej dziewczyny i otaczających ją niekoniecznie pozytywnych i życzliwych jej osób. Coś w powieściach Cielesz powoduje, że ciężko jest te książki odłożyć. Polecam także inne książki autorki dostępne w naszej bibliotece:
Sny i przebudzenia- rzecz o losach ziemiańskiej rodziny w przededniu wybuchu Powstania Listopadowego
Tango- współczesna powieść o toksycznym związku, oparta na doświadczeniach życiowych córki Cielesz
Wiedźmy- losy trzech kobiet splatających się z wątkami sensacyjnymi i magicznymi
Słońce umiera i tańczy oraz Szepty stepowe- dwuczęściowa powieść obyczajowa z egzotyczną Mongolią w tle.
Krwawy księżyc Jo Nesbo
majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Jo Nesbo- jeden z najsłynniejszych pisarzy świata, który stworzył kryminały z komisarzem Harrym Hole, wydał trzynasty tom serii pt. Krwawy księżyc.
Harry Hole znalazł się na dnie. Po traumatycznych wydarzeniach opisanych w poprzedniej książce serii- Nóż, detektyw postanawia zapić się na śmierć. Z tej sytuacji wyrywa go przypadek- odpowiedzialność za życie nowopoznanej byłej aktorki, która weszła w konflikt z kartelem narkotykowym. Aby uniknąć jej i swojej śmierci, Harry musi zdobyć pieniądze na spłatę długu kobiety i podejmuje się zlecenia wykrycia sprawcy zbrodni, o którą podejrzany jest jego bogaty zleceniodawca. Na to zadanie otrzymuje czas do wschodu nad Oslo krwawego księżyca- dziesięć dni.
Zagmatwane intrygi, mroczny świat pedofilii, przestępstwa, medyczne zagadki, tajemnicze ślady, barwne postaci i zaskakujące zakończenie- to wszystko znajdziemy na kartach książki Krwawy księżyc.
Cieszę się, że moja mama umarła- Jennette McCurdy
wrześniowe spotkanie DKK
W piątek- 22 września 2023 roku w bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tym razem rozmawialiśmy o książce Cieszę się, że moja mama umarła, której autorka Jennette McCurdy jest dziecięcą aktorką filmową. Mała gwiazda od najmłodszych lat musiała- za namową matki, startować w castingach do produkcji telewizyjnych i filmowych. W książce opisuje trudne relacje z rodzicielką, która przerzuciła na córkę swoje niespełnione ambicje aktorskie. Mała, śliczna blondyneczka wrzucona w tryby show-biznesu, okupiła gwiazdorską sławę zaburzeniami żywieniowymi, uzależnieniami i toksyczną relacją z matką, a w późniejszym wieku także z mężczyznami. Nieustanna walka o niską wagę, liczenie kalorii, ważenie kilka razy dziennie, opóźnianie procesu dojrzewania dziewczynki, kontrola nad każdym aspektem życia córki- w ten sposób matka Jennette sprawiła, że wprawdzie mała stałą się jedną z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich, jednak okupiła to głęboką depresją. Już sam tytuł książki: Cieszę się, że moja mama umarła, mówi o ambiwalentnych uczuciach do kochanej przecież przez córkę matki. Nasuwa się wniosek, że dzieci powinny bawić się, uczyć, spędzać czas z rówieśnikami, a nie na planie filmowym, bo skutki są widoczne np. u Michela Jacksona, który karierę muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, będąc wokalistą rodzinnego zespołu The Jackson, czy Macaulay’a Culkin’a- aktora, który jako dziesięciolatek zagrał w filmie Kevin sam w domu. Jak pokazało życie, żadnemu z tych artystów przedwczesna sława nie przyniosła szczęścia.
Camilla Läckberg- Kukułcze jajo,
październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
W piątek- 20 października 2023 roku o godzinie 18 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tematem przewodnim była twórczość szwedzkiej autorki powieści kryminalnych Camilli Läckberg, a w szczególności jej długo oczekiwana jedenasta część Sagi o Fjällbace pt. Kukułcze jajo. Akcja wszystkich książek w tej serii dzieje się w spokojnym miasteczku na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Spokojnym- do czasu, kiedy społeczność zelektryzuje wieść o makabrycznym morderstwie. Głównymi bohaterami serii są policjant Patrik Hedström i jego koleżanka z czasów dzieciństwa, a z czasem żona- pisarka Erika Falck. To właśnie jest jednym z atutów książek Läckberg- przywiązujemy się do bohaterów jej powieści i z każdą kolejną częścią wracamy do nich jak do starych znajomych. Siłą pisarki są dobrze zarysowane postaci, intrygująca zagadka kryminalna, często powiązana z tajemnicami z przeszłości, mroczny klimat charakterystyczny dla literatury skandynawskiej, a wszystko przedstawione na tle obrazu współczesnej szwedzkiej prowincji. W powieści Kukułcze jajo zaczyna się od bestialskiego morderstwa znanego fotografa przygotowującego swoją wystawę, a potem jak u Hitchcocka: jest tylko gorzej, bo po dwóch dniach na pobliskiej wyspie ginie znany pisarz. Jednocześnie Erika próbuje dokumentować zbrodnię sprzed czterdziestu lat, która wydarzyła się w Sztokholmie. Oczywiście w przedziwny sposób te trzy morderstwa w jakiś sposób mają wspólny mianownik. Camilla Läckberg jest chętnie wypożyczana przez czytelników w naszej bibliotece, a każdy kto chce sięgnąć po dobry szwedzki kryminał, może zapoznać się z twórczością pisarki.
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej- Cezary Łazarewicz
grudniowe spotkanie DKK
W dniu 1 grudnia 2023 roku o godzinie 18 odbyło się ostatnie spotkanie w tym roku Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem przewodnim był reportaż Cezarego Łazarewicza pt Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej.
Tytułowa Gorgonowa (funkcjonowała najczęściej tylko pod nazwiskiem, rzadko kto wiedział, że jej imię brzmiało Rita), była piękną kobietą pochodzenia serbsko-chorwackiego, która została guwernantką w domu lwowskiego architekta Henryka Zaremby. W 1924 roku architekt, którego żona przebywała w zakładzie zamkniętym dla psychicznie chorych przyjął do pracy Gorgonową, aby zajęła się wychowaniem jego dwójki dzieci: siedmioletnim Stasiem i dziesięcioletnią Lusią. Z czasem guwernantka zajęła się także prowadzeniem domu, a między nią a pracodawcą nawiązał się romans, z tego związku po czterech latach urodziła się córka Romana, a potem- już w więzieniu- kolejna córka Ewa. Dorastająca Lusia weszła w konflikt z konkubiną ojca, przez co w domu dochodziło do awantur, w wyniku czego Zaręba zdecydował się zamieszkać z Lusią i Stasiem w mieszkaniu we Lwowie. Feralnej nocy z 30 na 31 grudnia 1931 doszło do zabójstwa śpiącej w łóżku siedemnastoletniej Elżbiety (Lusi). Zarębianka została zabita we śnie uderzeniami tępym narzędziem w głowę. W domu był obecny ojciec, brat, a także Rita Gorgonowa. Zbrodnia przy zamkniętych drzwiach oraz psem w domu, nic dziwnego, że pierwsze podejrzenia padły na domowników. Łazarewicz prowadzi wnikliwe śledztwo na temat tej zbrodni, opisuje procesy oskarżonej Gorgonowej, analizuje materiały dowodowe, zeznania świadków- iście koronkowa robota. Na koniec śledzi losy domniemanej morderczyni po wyjściu z więzienia, a w tle rozpoczyna się druga wojna światowa.
Ten arcyciekawy proces w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, przybliżył film Sprawa Gorgonowej – polski dramat sądowy z 1977 roku w reżyserii Janusza Majewskiego z Ewą Dałkowską w roli głównej.
Pomimo tego, że od tych tragicznych wydarzeń minęło już prawie sto lat, sprawa nadal pobudza wyobraźnię, a wiele pytań zostaje bez odpowiedzi.