Spotkanie jubileuszowe
W piątek- 4 grudnia 2009 r. o godz. 18 odbyło się rocznicowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Jak przystało na świętowanie drugiej rocznicy powstania naszego klubu, który istnieje od października 2007 roku - był tort. W spotkaniu wzięło udział dziewięcioro klubowiczów, którzy przy kawce i torcie, wśród wspominków siedzieli do 22.10. Jak zwykle rozmowy dotyczyły książek, kultury, ale także rozmawialiśmy o tym co się zmieniło przez te dwa lata - jedna klubowiczka wstąpiła w związek małżeński, spędziła nawet na spotkaniu DKK część swojego wieczoru panieńskiego; innemu klubowiczowi urodziła się córka. Czas płynie, a my wciąż mamy ochotę się spotykać i dyskutować. Oczywiście dużą część rozmów poświęciliśmy spotkaniu z Jackiem Dehnelem- wszyscy uznali go za czarującego, inteligentnego, utalentowanego młodego pisarza. Na pierwszym spotkaniu- 3 października 2007 roku było nas sześcioro, a obecnie liczba stałych członków DKK w Niedrzwicy Dużej wynosi 15 osób, natomiast 5-7 osób jest zainteresowanych naszą działalnością i mam nadzieję, że prędzej czy później dołączą do nas. Następne spotkanie dopiero w styczniu, będziemy omawiali książki Wiesława Myśliwskiego.
Spotkanie autorskie Jacka Dehnela
Nie często zdarza się, by w wieku lat 25 zdobyć literacką nagrodę imienia Kościelskich za pisarski debiut. Jeszcze trudniej jest utrzymać formę po udanym debiucie prozatorskim i otrzymać nominację do Nagrody Nike za kolejną publikację. Udało się to osiągnąć Jackowi Dehnelowi, którego mieliśmy przyjemność gościć w piątek 13 listopada w naszym ośrodku kultury. Autor czytał fragmenty swojej prozy: na początek wyjątki ze swojej najnowszej publikacji „Fotoplastikon”, zawierającej fotografie z własnych zbiorów, które pisarz opatrzył interesującym komentarzem. Następnie odczytał obszerny fragment swojej debiutanckiej powieści „Lala”, w której przedstawił jakże barwną historię życia własnej babci- kobiety wyjątkowej, obdarzonej niesamowitym poczuciem humoru i imponującą erudycją. Odnosząc się do pytań uczestników spotkania pisarz mówił m.in. o swojej pasji kolekcjonerskiej, o tym jak powstawała jego powieść „Lala”. Uchylił także rąbka własnego literackiego warsztatu. Jacek Dehnel, zdobywca „Paszportu Polityki” w kategorii literatury za rok 2006, mimo swojego młodego wieku jawi się w świetle własnej prozy i poezji jako człowiek nad wyraz dojrzały, obdarzony wnikliwym zmysłem obserwacji (widać to szczególnie w jego nominowanym w bieżącym roku do nagrody Nike zbiorze mini powieści pt. „Balzakiana”) i w piękny sposób posługujący się językiem polskim (w listopadzie 2008 roku otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny). Na końcu trwającego niestety tylko godzinę spotkania autor podpisywał swoje książki. Inicjatorem spotkania był Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej, który działa w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej od października 2007 r. (był to, więc swoisty prezent urodzinowy dla zrzeszającego kilkanaście osób klubu). Spotkanie było finansowane przez Instytut Książki w ramach projektu "Tu czytamy - Dyskusyjne Kluby Książki". W spotkaniu wzięło udział ok. 35 osób - czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedrzwicy Dużej. W tym miejscu szczególne słowa podziękowania należą się pracującym w naszej bibliotece paniom Marzenie Borydze i Cecylii Słotwińskiej, bez których nie odbyłby się ten wyjątkowy wieczór z literaturą. Bartłomiej Bednarz DKK w Niedrzwicy Dużej
Spotkanie jak ta lala z Jackiem Dehnelem
Jeżeli mamy w Polsce takich pisarzy i poetów jak Jacek Dehnel, to z całą pewnością można stwierdzić, że współczesna polska proza ma się dobrze, nawet więcej - ma się bardzo dobrze. Między innymi o stanie współczesnej polskiej literatury mogli porozmawiać ci, którzy 13 listopada przyszli na spotkanie autorskie Jacka Dehnela, zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej. Jacek Dehnel - zdobywca literackiej Nagrody Fundacji im. Kościelskich (nagroda przyznawana od 1962 roku dla młodych twórców polskich, do tej pory otrzymali ją m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk), Paszportu Polityki za powieść „Lala”, w 2009 roku nominowany do literackiej Nagrody Nike za „Balzakiany” - swoich niedrzwickich czytelników oczarowywał erudycją i wyrafinowanym słowem. Spotkanie rozpoczął od przytoczenia kilku fragmentów ze swojej najnowszej książki „Fotoplastikon”, będącej zbiorem stu starych fotografii odnalezionych na pchlich targach i opatrzonych miniaturami prozatorskimi. Poprzez historie opisywane na stronach „Fotoplastikonu” autor płynnie przeniósł wszystkich w świat swojej babci – głównej bohaterki powieści „Lala”. Przekazując czytelnikom historię Lali, Jacek Dehnel zwraca uwagę, że w dzisiejszym świecie jest jeszcze miejsce dla literatury wysmakowanej, prawdziwej, pełnej ciepła i humoru. Odczytany podczas spotkania fragment z książki, opisujący opiekę autora nad swoją schorowaną babcią, uzmysłowił wszystkim fakt, że ludzka życzliwość, ciepło i prawdziwa miłość mogą być przedstawione w sposób prosty, bez nadmiernego upiększania i banalności, a poprzez to w sposób jakże prawdziwy. W trakcie spotkania Jacek Dehnel odpowiadał także na pytania czytelników. Mówił o swojej pasji kolekcjonowania starych zdjęć, przedmiotów przesiąkniętych duchem historii. Opowiadał o reakcjach swojej rodziny po ukazaniu się powieści „Lala”, o tym jak książka powstawała i dlaczego tak ważne było dla niego utrwalenie historii opowiadanych przez babcię. Wskazał pisarzy, którzy są dla niego inspiracją, i książki, po które ciągle sięga z ogromną chęcią i ciekawością. Po zakończonym spotkaniu Jacek Dehnel podpisywał swoje książki, wpisując każdemu czytelnikowi indywidualną dedykację. Dyskusyjny Klub Książki działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej już od dwóch lat. Główne założenie powstania tego typu Klubów w całej Polsce (pomysłodawcą jest Instytut Książki) to idea, że o książkach można rozmawiać nie będąc krytykiem literackim. W comiesięcznych dyskusjach może wziąć udział każdy – pasjonat powieści fantastycznych, czytelnik współczesnej prozy czy literatury faktu. Wspólna rozmowa na temat przeczytanej książki pozwala na głębsze spojrzenie na wykreowany przez autora świat, umożliwia zobaczenie opisywanych wydarzeń i problemów z innego punktu widzenia niż nasz własny. Marcin Pastuszak DKK w Niedrzwicy Dużej
Twórczość Jacka Dehnela
W piątek - 23 października 2009 r. o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej rozpoczęło się kolejne spotkanie miejscowego Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło dziewięcioro klubowiczów, a rozmowy trwały do 21.45. Tematem przewodnim było pisarstwo Jacka Dehnela. Autor "Lali", "Balzakian", "Rynku w Smyrnie" - książek dostępnych w naszej bibliotece, znalazł wśród naszych klubowiczów zwolenników swej twórczości. Książki tego młodego pisarza według naszych czytelników cechuje sprawność warsztatu pisarskiego, ciekawe, oryginalne pomysły w opowiadaniach, duża znajomość polskich realiów. Zarzutem dla "Lali" było zbytnie odsłonięcie prywatności babci przez autora, przy jednoczesnym podziwie dla młodego chłopaka zajmującego się chorą tytułową Lalą. "Lala" jest w specyficzny sposób napisaną książką - pozorna chaotyczność odzwierciedla sposób przekazywania wspomnień babci wnukowi na zasadzie: ”...a pamiętam, jak kiedyś...”. Spotkanie zakończyliśmy przypomnieniem o zbliżającym się terminie spotkania z autorem, które odbędzie się w miejscowym GOKSiRze - 13 listopada.
Twórczość Honore de Balzac'a
Tradycyjnie już w piątek - 25 września o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej miało miejsce spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki. W spotkaniu uczestniczyło siedmioro klubowiczów, a ostatnie osoby wyszły o 21.30, tj. po trzech i pół godzinie dyskusji. Tematem naszych rozmów była twórczość autora "Komedii Ludzkiej" HonorĂ? de Balzaca. Autor "Ojca Goriot" był tytanem pracy, jak głosi jedna z biografii wstawał o północy, aby do przedpołudnia pracować. Wspomagał się przy tym ogromnymi ilościami kawy, co w rezultacie spowodowało jego zbyt wczesny zgon, jego serce nie wytrzymało morderczej pracy. Jednak większa część spotkania dotyczyła zbliżającego się spotkania z Jackiem Dehnelem. Rozmawialiśmy o technicznych aspektach imprezy, bowiem jako główni odbiorcy i sprawcy tej imprezy, klubowicze mają w tym temacie najwięcej do powiedzenia.
II spotkanie wakacyjne
W piątek – 28 sierpnia 2009 r. o godz. 18 rozpoczęło się wakacyjne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedrzwicy Dużej. Było to dotychczas najdłuższe z naszych spotkań - ostatnie osoby wyszły o 22.40, a i klubowicze dopisali - było nas ośmioro. Jak przystało na wakacyjne spotkanie nasze tematy rozmów także były wakacyjne, dotyczyły ciekawych książek wartych czytania właśnie w czasie wolnym, ostatnich wydarzeń kulturalno-obyczajowych, a także wyjazdów wakacyjnych. Następne spotkanie będzie dotyczyło twórczości Honore de Balzaca, przygotowujące nas do omawiania książek Jacka Dehnela, a odbędzie się w ostatni piątek września.
Spotkanie wakacyjne
W ostatni piątek lipca (31.07.2009 r.) o godz. 18, w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedrzwicy Dużej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie miało charakter wakacyjny, nie omawialiśmy żadnej konkretnej książki, natomiast rozmowy toczyły się wokół urlopów, wyjazdów, ale także – jak przystało na bibliofilów - wokół naszych wakacyjnych lektur. Spotkanie trwało cztery godziny, a zgromadziło pięcioro uczestników. Ustaliliśmy, że następne spotkanie odbędzie się pod koniec sierpnia.
Książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego
W piątek 26 czerwca o godz. 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej rozpoczęło się kolejne spotkanie DKK. W dziewięcioosobowym gronie miłośników czytania rozmawialiśmy o książkach Wojciecha Cejrowskiego - "Gringo wśród dzikich plemion" i "Rio Anaconda". Wojciech Cejrowski to nie tylko autor książek- mówiąc o nim rozmawialiśmy także o jego programach telewizyjnych, o niedawnym, kontrowersyjnym wystąpieniu na KUL-u, o jego radykalnych i kontrowersyjnych poglądach, o życiu prywatnym. Ta barwna postać nie pozostawia nikogo obojętnym, a przy tym zaszczepia w nas pasję czytania i podróżowania i niewątpliwy optymizm życiowy. Spotkanie trwało do 21.40, na następne - wakacyjne umówiliśmy się za miesiąc 31 lipca.
Twórczość Stephena Kinga
W ostatni piątek miesiąca - 29 maja 2009 r. o 18 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej po raz kolejny spotkał się Dyskusyjny Klub Książki, aby rozmawiać o książkach Stephena Kinga. Uczestników było sześcioro, a dyskutowaliśmy do 22. Rozmawialiśmy o takich książkach Kinga jak: „Zielona Mila”, „Misery”, „Chudszy”, „Miasteczko Salem”, „Ręka Mistrza”, „Lśnienie” i wielu innych. Twórczość tego autora literatury grozy często była przenoszona na ekran, nasze rozmowy dotyczyły później także oglądanych przez klubowiczów horrorów. Okazało się, że prawie każdy lubi się czasami bać.
Michaił Bułhakow - "Mistrz i Małgorzata"
W piątek- 17 kwietnia 2009 r. o godz. 18 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tym razem rozmawialiśmy o książce Michała Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Obecnie jest to lektura szkoły średniej, ale dla większości klubowiczów w czasie ich nauki nią nie była; czytało się ją, bo była modna i kontrowersyjna. Opinie o „Mistrzu i Małgorzacie" są różne - dla jednych jest to obraz ówczesnego państwa rosyjskiego, dla innych przypowieść o ostatnich godzinach życia Jezusa, dla następnych to: „najpiękniejsza książka o miłości”. W spotkaniu uczestniczyło ośmioro klubowiczów, w tym jedna nowa osoba. Dyskusje trwały do 22.
Małgorzata Kalicińska - "Dom nad rozlewiskiem"
W piątek- 6 marca 2009 r. o godz. 18 rozpoczęło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej poświęcone twórczości Małgorzaty Kalicińskiej. W spotkaniu trwającym do 22 uczestniczyła rekordowa liczba klubowiczów- było nas jedenaścioro. Pomimo ciasnoty panującej w naszej bibliotece wszyscy znaleźli u nas miejsce. Do naszego grona dołączyła kolejna osoba. Wygląda na to, że najlepiej reklamują nas sami uczestnicy spotkań, bo najwięcej osób dowiaduje się o spotkaniach DKK tzw. „pocztą pantoflową”. Małgorzata Kalicińska jest autorką trzech książek o rozlewiskach: „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem” i „Miłość nad rozlewiskiem”. Ta swoista trylogia mówi o perypetiach życiowych kilku pokoleń kobiet, które łączy nie tylko pokrewieństwo, lecz także ciepło, życiowa mądrość i miłość do Mazur. Książki te powinien przeczytać każdy zapracowany, zestresowany, „nadambitny” człowiek, aby ułożyć na nowo - jeśli nie całe swoje życie, to przynajmniej żeby przewartościować swoje priorytety, bo w pogoni za pieniądzem często zapominamy o tym co najważniejsze- o własnym szczęściu. Książki Kalicińskiej są dobrą lekturą na zimowe dni, bo podnoszą nas na duchu, przypominają o wiośnie, o przyrodzie, o przetworach, o miłości, i o tym, że tak naprawdę to, jakie mamy życie zależy w większości od nas samych.
Dyskusyjne spotkanie kawowe
W piątek 20 lutego 2009 r. o godz. 18 odbyło się tzw. „kawkowe” zebranie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. W związku z tym, że trwa zima, a spotkania filmowe w Domu Kultury na razie nie mogą się odbywać, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników zorganizowane zostało to spotkanie. Nasze zebranie przyciągnęło siedem osób zainteresowanych kulturą, książką, dobrą kawą i interesującą rozmową w miłej atmosferze, a trwało do 22- ponad cztery godziny.
George Orwell - "Folwark zwierzęcy"
W czwartek- 8 stycznia 2009 r. o godz. 17 odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tym razem zajmowaliśmy się książką George’a Orwell’a „Folwark Zwierzęcy”. „Folwark zwierzęcy” został przez Orwella napisany w 1943 roku. Nietrudno dostrzec analogie między historią zwierząt z angielskiego folwarku a rozwojem radzieckiego systemu totalitarnego. Takie uogólnienia są oczywiście nie do końca uprawomocnione – dzieło Orwella ma zdecydowanie głębsze, bardziej ogólne przesłanie, ale nie bez znaczenia jest fakt, że pisarz miał ogromne problemy z wydaniem „Folwarku”, nawet w Anglii. Omawiana książka należy do klasyki, ale jej przesłanie jest nadal aktualne. W spotkaniu uczestniczyło 5 klubowiczów, a dyskusje trwały do 20.30.