Magdalena Kosidło - „Niedrzwica Duża jakiej nie znamy”
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej w dniu 11 lutego 2015 roku odbyło się spotkanie z Magdaleną Kosidło, autorką publikacji Niedrzwica Duża jakiej nie znamy - z dziejów przedwojennej wsi.
Pani Magdalena jest nauczycielką historii, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej i społeczniczką. Trzeba przyznać, że to co robi dla lokalnej społeczności jest jej wielką pasją.- jak sama mówiła, zaraziła tym nawet swoich najbliższych. Od wielu lat jest czytelniczką naszej biblioteki , stąd miejsce spotkania.
Podczas spotkania opowiedziała, jaką drogę musiała pokonać, ile włożyła wysiłku w wyszukiwanie informacji zamieszczonych w książce. Mimo wielu trudności nie zrezygnowała z odkrywania kolejnych kart historii i przekazywania jej śladów lokalnej społeczności w swojej publikacji.
Książka wzbogacona dokumentacją ikonograficzną odkrywa dużo nieznanych nam fragmentów z dziejów Niedrzwicy Dużej. Wiele cennych informacji można było usłyszeć od uczestników spotkania, którzy znali przeszłość z autopsji lub relacji rodzinnych. Publikacje autorstwa pani Magdaleny uświadamiające nam wszystkim nieuchronny upływ czasu, cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców, trafiły także do innych województw i poza granice naszego kraju.
Wszystkie publikacje dotyczące gminy Niedrzwica Duża, w tym Niedrzwica Duża jakiej nie znamy - z dziejów przedwojennej wsi znajdują się w zbiorach bibliotecznych- zapraszamy do korzystania.
Magdalena Kosidło „Niedrzwica Duża jakiej nie znamy - z dziejów przedwojennej wsi”
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w dniu 27 lutego 2015 r. o godz. 18 w bibliotece gminnej aby porozmawiać o nowej publikacji naszej czytelniczki p. Magdaleny Kosidło pt. „Niedrzwica Duża jakiej nie znamy- z dziejów przedwojennej wsi”. Pani Magdalena jest nauczycielem historii i bibliotekarką w miejscowej szkole, wydała już wcześniej samodzielną pracę pt. Cmentarze wojenne z I wojny światowej w gminie Niedrzwica Duża. Jest też autorką licznych publikacji w miejscowych periodykach i książkach dotyczących naszej gminy - jak sama mówi regionalia są jedną z jej wielkich pasji. Kolejną miłością są niewątpliwie książki, gdyż nasza autorka często odwiedza bibliotekę i wychodzi z niej suto zaopatrzona, swoją miłość do książek dzieli ze swoją rodziną.
Ignacy Kraszewski - „Stara baśń”
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w bibliotece w piątkowy wieczór w dniu 10 kwietnia 2015 r. aby podyskutować o twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego na przykładzie „Starej baśni”.
„Stara baśń” jest najsłynniejszą powieścią Kraszewskiego opowiadająca o początkach państwa polskiego - książka mówi o powstaniu Gniezna, mamy tu Popiela, Piasta, Noc Kupały, walki plemienne, miłość. Autor w barwny sposób opisuje dawne realia, zabiera nas ze sobą w te odległe czasy. Książki Kraszewskiego są niewątpliwie gratką dla miłośników historii. Józef Ignacy Kraszewski urodzony na początku XIX wieku był historykiem, publicystą, działaczem społecznym i politycznym, jest autorem największej ilości wydanych powieści i wierszy w historii literatury polskiej - samych powieści napisał 232- za to dokonanie trafił do księgi rekordów Guinnessa jako autor największej liczby napisanych powieści.
Olga Tokarczuk - „E. E.”, „Dom dzienny, dom nocny”
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w ostatni weekend majowy w piątek 29 maja 2015 roku o godzinie 18 w siedzibie biblioteki.
Tym razem na warsztat dyskusji wzięliśmy twórczość Olgi Tokarczuk, jednej z najlepszych współczesnych pisarek polskich. Autorka powieści: „Bieguni”, „Dom dzienny, dom nocny”, „E. E.”, „Ostatnie historie” i najnowszej „Księgi Jakubowe” jest laureatką licznych nagród i nominacji (Nagroda Kościelskich, Paszport Polityki, kilka nominacji do Nagrody Literackiej NIKE, czterokrotna laureatka Czytelników NIKE).
Książka „E. E.” opowiada o dojrzewającej dziewczynce, u której nagle objawiają się zdolności parapsychiczne i równie nagle wskutek dojrzewania znikają. Książka o istocie człowieczeństwa- o fizycznej i duchowej, psychicznej stronie ludzkiej osobowości.
Książka „Dom dzienny, dom nocny” jest zestawieniem kilku pozornie ze sobą nie związanych krótkich opowieści. Książka smutna, melancholijna, zmusza czytelnika do zadumy, zastanowienia się nad zżyciem, magiczna fabuła poetycki język.
Autorka z cyklu tych, które albo się wielbi, albo nie rozumie, niewątpliwie utalentowana, lecz nie jest to łatwa proza.
Camilla Lackberg - „Pogromca lwów”
W piątek 23 października 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej. Tym razem przyczynkiem do dyskusji była nowa książka Camilli Lackberg pt. „Pogromca lwów”.
Autorkę znamy już z wcześniejszych kryminałów opisujących miasteczko, w którym mieszka - Fjällbacka. Najnowsza książka Lackberg nie rozczarowała wielbicieli jej talentu- jak mówią czytelnicy do bohaterów książki wraca się jak do starych znajomych. Jednak intryga kryminalna jest dla ludzi o mocnych nerwach, natomiast swoistym balansem są znane z poprzednich książek postaci- pisarki, która wraz ze swoim mężem policjantem usiłuje rozwiązać zagadkę kryminalną.
Camilla Lackberg jest autorką następujących kryminałów dostępnych w naszej bibliotece:
- "Księżniczka z lodu"
- "Kaznodzieja"
- "Kamieniarz"
- "Ofiara losu"
- "Niemiecki bękart"
- "Syrenka"
- "Latarnik"
- "Fabrykantka aniołków"
- "Pogromca lwów"
- nowela "Zamieć śnieżna i woń migdałów"
Guillaume Musso
Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w piątek 20 listopada 2015 r . o godz. 18 w miejscowej bibliotece.
Tym razem tematem dyskusji były książki francuskiego pisarza Guillaume Musso, autora takich powieści jak: „Potem...”, „Uratuj mnie”, „Papierowa dziewczyna”, „7 lat później...”, „Jutro”, „Będziesz tam?”, „Ponieważ cię kocham”, „Central Park”. Jest to jeden z najbardziej poczytnych pisarzy w historii literatury francuskiej.
Olga Tokarczuk - „Księgi Jakubowe”
Po raz ostatni w tym roku, w piątek 18 grudnia 2015 r. o godz. 18 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej.
Tematem przewodnim były fragmenty monumentalnego dzieła Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”. Dzieło pisarki liczące ponad dziewięćset stron powstawało przez siedem lat, jak mówiła sama Tokarczuk odbierając tegoroczną Nagrodę Nike. Książka przedstawia obraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów w jakże odmienny od sienkiewiczowskiego stylu sposób. W Księdze występują historyczne postaci, w tym tytułowy Jakub Lejbowicz Frank - twórca heretyckiej sekty frankistów. Jak przystało na Olgę Tokarczuk jej dzieło jest napisane pięknym literackim językiem, a fabuła wciąga czytelnika bez reszty na długo, zważywszy obszerność dzieła.