Cześć, mam na imię Bogumił i zazwyczaj opowiadam Wam o książkach, które dopiero trafiają na biblioteczne półki. Tym razem postanowiłem wspomnieć o książkach – weterankach. Wiele z nich zostało wydanych kilka lub kilkanaście lat temu. Są zatem w moim wieku lub nawet starsze i zasługują na uwagę, gdyż ich tematyka jest nadal aktualna. Zacznę od serii książeczek o Przygodach Fenka. Moja mama powiedziałaby, że są bardzo wartościowe i mądre, a ja twierdzę, że można się z nich dowiedzieć wielu praktycznych rzeczy, np. jak segregować śmieci, dlaczego warto znać swój adres i komu to potrzebne oraz dlaczego warto chodzić do dentysty. Dodatkowo na każdej stronie są pytania, dzięki czemu można sprawdzić także swoją pamięć i wydajność szarych komórek.
Gdy byłem młodszy to przeczytałem wszystkie przygody myszki Precelki Agaty Widzowskiej – Pasiak (Myszka Precelka nie umie się dzielić, Myszka Precelka szuka przyjaciela, Myszka Precelka się nie nudzi). To zabawne historie małego gryzonia, który mieszka razem ze swoją dużą rodzinką w bibliotece, gdzie jest tysiące szepczących książek, bibliotekarka pani Doda i kot Animrumru. Chcecie się dowiedzieć jak dużą rodzinę ma Precelka i co robi w bibliotece to koniecznie przeczytajcie wszystkie jej przygody.
Jeśli szukacie książki, która bawiła moich rodziców i nadal jest super to polecam najlepsze historie z różnych zakątków świata z cyklu „Cała Polska czyta dzieciom”. Ta 23- częściowa seria rozpoczyna się od przygód Emila ze Smalandii i Lotty z ulicy Awanturników szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Mój ulubieniec Emil ma jeszcze gorzej przekichane niż ja. Podziwiam go za odwagę, upór, kreatywność, pomysłowość i talent do wpadania w mega tarapaty. Jego pomysły naprawdę zasługują na wielki szacun, szkoda tylko, że dorośli tego nie doceniają.
Byłbym zapomniał o Franklinie autorki Paulette Bourgeois. Jeśli nie wiecie kim jest, to koniecznie musicie go poznać i się z nim zaprzyjaźnić. Ten żółwik znany jest na całym świecie, a jego przygody zekranizowano w postaci animowanej bajki. W bibliotece można znaleźć kilkadziesiąt książeczek z jego przygodami, a niektóre z nich mają bardzo duże litery, aby ułatwić samodzielne czytanie.
Na prawdziwych twardzieli czeka seria Szkoła przy cmentarzu - Toma B. Stone'a. To kilkanaście mrożących krew w żyłach opowieści dla małoletnich fanów horrorów. Akcja rozgrywa się w pewnym miasteczku, w którym dzieją się dziwne rzeczy.
Miłośniczki brokatu i różu chętnie poznają cały cykl opowiastek o księżniczkach z serii Klub Tiary Vivian French. Pastelowe okładki, dziewczyńskie tematy - to po prostu dobre dla moich koleżanek, które z pewnością lubią bale, przyjęcia, diamenty i królewskie stroje.
Dla wszystkich ciekawych świata i nieustannie szukających odpowiedzi na liczne pytania polecam serię Ciekawe dlaczego?. Każda z nich poświęcona jest innemu zagadnieniu i w przystępny i zrozumiały sposób objaśnia zagadki świata kultury, nauki i przyrody. Dużo ciekawostek i ogrom ilustracji z pewnością zadowoli spragnionych wiedzy młodych odkrywców świata.
Zapraszam Was do biblioteki w Niedrzwicy Kościelnej i oczywiście innych bibliotek w naszej gminie. Odkrywajcie super przygody, poznawajcie nowych bohaterów, dowiadujcie się ciekawych rzeczy i przeganiajcie nudę pasjonującą lekturą. Przypominam godziny otwarcia filii bibliotecznej w Niedrzwicy Kościelnej: poniedziałek i piątek 9 – 17, wtorek i czwartek 9 – 16.
Do zaczytania