Tęga zima nastała- mróz i śnieg jak za dawnych lat, tym bardziej czekamy na cieplejsze dni. W oczekiwaniu na wiosnę pomocna będzie z pewnością dobra lektura- a tych w naszej bibliotece nie brakuje.
Dla dzieci i młodzieży mamy kolejne tomy z serii Magiczne drzewo Andrzeja Maleszki pt Zaginiona para, Stwór i Porwanie. Seria dotyczy tytułowego magicznego drzewa- starego dębu, który został powalony przez burzę. Z jego drewna produkowane są kolejne przedmioty, które mają magiczne właściwości. Detektyw Wróbel i struty dziób, to kolejny po Detektyw Wróbel i złamane pióro tom autorstwa Adama Wajraka- ekologa i dziennikarza, przybliżający dzieciom temat ochrony przyrody i ekologii w zabawnej, komiksowej formie.
Miłośnicy sportu z pewnością znajdą coś dla siebie:
Jimmy Burns- Maradona: biografia jednego z najsłynniejszych piłkarzy w historii światowego futbolu
Zlatan Ibrahimović- Ja, Ibra. Moja historia: biografia piłkarza spisana przez autora kryminałów Davida Lagercrantza (Co nas nie zabije, Mężczyzna, który gonił swój cień, Ta, która musi umrzeć)
Jacek Sarzało- Haaland. Norweski terminator: historia sympatycznego olbrzyma z kitką, przez swą skuteczność w strzelaniu goli nazwanego terminatorem
Bartłomiej Rabij- Podcięte skrzydła kanarka. Blaski i cienie brazylijskiego futbolu: reportaż
Pozostałe biografie:
Iwona Kienzler- Harry. Książę niepokorny: opowieść biograficzna o młodszym synu angielskiego króla Karola i Diany, określany mianem czarnej owcy rodu Windsorów.
Anna Lisiecka- Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim: autorka przez lata przyjaźniła się z bohaterem tej fascynującej książki, wielu z nas, z pewnością o operze pierwszy raz usłyszało dzięki temu charyzmatycznemu prezenterowi.
Humphrey Carpenter- J.R.R. Tolkien. Biografia: książka o jednym z największych pisarzy świata. Jako autor powieści Władca Pierścieni, oraz Hobbit, w czym na pewno pomogły ekranizacje Petera Jacksona, spopularyzował literaturę fantasy. Obraz skromnego profesora filologii klasycznej i literatury staroangielskiej Uniwersytetu Oxford. Był trzykrotnie nominowany do literackiej nagrody Nobla (w latach: 1961, 1967, 1969), lecz jego kandydatura została odrzucona ze względu na brak umiejętności opowiadania historii. Jakże się myliła Akademia w ocenie pisarza…
książki z humorem:
Marta Kisiel- Wtem denat: w powieści odbywają się„warsztaty survivalowo-literackie”- wiadomo, że absurd ściga się z humorem, a przy tym tytułowy denat… będzie się działo.
Alek Rogoziński- Zabójczy kulig: szóstka dawnych przyjaciół spotyka się w Zakopanym na zabójczym kuligu. Kolejna powieść kryminalna z dużą dawką humoru Rogozińskiego.
Maryla Szymiczkowa- Śmierć na Wenecji: duet autorski kryjący się pod pseudonimem Szymiczkowej- czyli Jacek Dehnel, (autor znakomitych książek Lala, Balzakiana, Młodszy księgowy, czy Matka Makryna) oraz Piotr Tarczyński stworzyli cykl powieści kryminalnych osadzonych w realiach Krakowa z przełomu 19. i 20. wieku pt Profesorowa Szczupaczyńska Zofia. To już piąta książka wydana w tym cyklu, poprzednie tytuły: Tajemnica domu Helclów, Rozdarta zasłona, Seans w Domu Egipskim, Złoty róg- to znakomita rozrywka oraz przykład powieści z kluczem, albowiem na kartach książki przywołane zostały postacie autentyczne - Tadeusz Boy-Żeleński, Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, czy bohater Wesela Wyspiańskiego- Lucjan Rydel.
Iwona Banach- Białe święta, zimny trup: niezniszczalna choinka (z… ostrzy pił i gwoździ), rodzinna impreza (ze znalezionym trupem w tle), oraz grasujący w okolicy wilkołak. Komedia kryminalna dla tych, którzy lubią pośmiać się przy lekturze. Inne tytuły dostępne w bibliotece: Do zakopania jeden trup, Niedaleko pada trup od denata, Głodnemu trup na myśli, Stara zbrodnia nie rdzewieje.
kryminały:
Remigiusz Mróz wciąż pisze i wydaje kolejne książki- Światła w popiołach to 5 tom serii Seweryn Zaorski, poprzednie tytuły: Listy zza grobu, Głosy z zaświatów, Szepty spoza nicości, Obrazy z przeszłości.
Charlotte Link, autorka poczytnych u nas kryminałów (Lisia dolina, Ostatni ślad, Drugie dziecko, Oszukana- mamy w bibliotece 20 tytułów jej książek) wydała najnowszą książkę Samotna noc.
Marek Stelar- Sekta i Głębia: kolejne tomy nawiązujące do pierwszej części Blizny o nadkomisarzu Tomaszu Rędzi ze szczecińskiej Komendy Policji.
Mieczysław Gorzka- Ostatni świt: kto zna prozę autora, np. Polowanie na psy, Martwy sad, Poszukiwacz zwłok, Lilie, wie, że będzie krwawo i strasznie.
książki dla młodych czytelniczek:
Aleksandra Negrońska jest autorką cyklu Students, na który składają się tytuły: Clone, Different, Identical, Unique- środowisko studentów, przyjaźnie, miłości oraz siła rodzinnych więzi.
powieści obyczajowe, romans:
Kate Morton- Strażnik tajemnic: angielska prowincja, mroczne tajemnice, okrutna zbrodnia, niewyjaśniona zagadka z przeszłości. Książki autorki dostępne w naszej bibliotece (Tajemnica domu Turnerów, Zapomniany ogród, Dom w Riverton) nawiązują do Wichrowych Wzgórz Emily Jane Brontë. To gotyckie, mroczne, melancholijne, osnute tajemnicą piękne obrazy literackie.
Magdalena Kordel- Światełko w oknie: wzruszająca, pełna emocji i nadziei historia o sile przyjaźni i rodziny.
Grażyna Mączkowska- Turkawki: mała Kazia wychowała się w PGR-ze, jej ojciec pił, matka chorowała na depresję. Nic dziwnego, że dziewczynka postanowiła wszystko zmienić w swym dorosłym życiu. Książka o trudach życia i poszukiwaniu swojej życiowej drogi.
Magdalena Witkiewicz- Zima w Małej Przytulnej: to kolejna po Perfumeria na rozstaju dróg i Zielarnia pod starym dębem książka o mieszkańcach uroczego miasteczka. Pani Magdalena pisze piękne, ciepłe i optymistyczne książki- zawsze polecam.
Zapraszamy do naszych bibliotek- ciekawych lektur na pewno nie zabraknie!
Marzena Boryga