W oczekiwaniu na cieplejsze promienie słońca zwiastujące przyjście wiosny biblioteka w Niedrzwicy Kościelnej zaprasza wszystkich miłośników książek na prawdziwą czytelniczą ucztę. Wśród nowości biblioteka zakupiła cykl książek Kasi Bulicz–Kasprzak, który składa się z pięciu tytułów: Skrawek pola, Gościniec, Zielone pastwiska, Przeorane miedze i Puste wygony. Akcja powieści rozpoczyna się na początku XX wieku w niewielkiej wsi na Zamojszczyźnie. Losy głównych bohaterów ukazane są na tle zmieniającej się historii, a szczery i prawdziwy obraz polskiej wsi targanej biedą sprawia, że powieść została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników.
Godna polecenia jest również seria Elżbiety Pytlarz z cyklu Intrygi i namiętności (Mezalians, Pojedynek i Zdrada). Wielowątkowa powieść, której początek przypada na koniec XIX wieku, kiedy Warszawa znajduje się pod rosyjskim zaborem, a jej mieszkańcy stanowią prawdziwą mieszankę różnych warstw społecznych, ekonomicznych i ideologicznych.
Czytelnicy z pewnością sięgną po trzytomową powieść Magdaleny Witkiewicz (Perfumeria na rozstaju dróg, Zielarnia pod starym dębem, Zima w Małej Przytulnej), której akcja osadzona jest w urokliwym miasteczku, a główna bohaterka próbuje rozpocząć wszystko od nowa- przeprowadzając się i otwierając niewielką perfumerię.
Cena wolności Barbary Wysoczańskiej to kolejna powieść, w której burzliwe losy głównej bohaterki przeplatane są historią, a determinacja i siła kobiet ukazana została w kontekście walki o swoje prawa.
Historia naszych babć i matek opisana została przez Joannę Kuciel–Frydryszak w reportażach: Chłopki. Opowieść o naszych babkach oraz Służące do wszystkiego. Rzetelna dawka wiedzy na temat życia kobiet na wsi oraz na dworskiej służbie w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Lektura będzie uzupełnieniem historii nie raz zasłyszanych w rodzinie z gatunku: "jak to kiedyś było..." Ciekawe, poruszające i prawdziwe.
Biblioteka poleca również sagę Kena Folletta z cyklu Kingsbridge: Niech stanie się światłość, Słup ognia i Zbroja światła, będące kontynuacją kultowej powieści historycznej Filary Ziemi oraz kompletną serię ponadczasowych powieści hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna z cyklu: Cmentarz Zapomnianych Książek (Cień wiatru, Gra Anioła, Więzień nieba i Labirynt duchów).
Miłośnikom kryminałów, thrillerów i sensacji polecam: Piotr Kościelny – Szymek, Hanna Greń – Pięć i pół śmierci, Małgorzata Rogala – Niebezpieczna obsesja, będąca trzecią częścią znanego cyklu Czaplińska i Maciejka. Mieczysław Gorzka i Ostatni świt to zakończenie bestsellerowej trylogii kryminalnej pt. Wściekłe psy. Z kolei powieść historyczna Terror – Dana Simmonsa zawierająca mocną dawkę grozy i horroru opisuje przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej dwóch brytyjskich okrętów z 1845 roku w mrozach arktycznej północy.
Nowością są również: Sekret Panny Elizy – Annabel Abbs: to poruszająca powieść z elementami smacznej i pachnącej kuchni oraz Pod niebo za ostatnią górę – Kim Michele Richardson: pełna emocji historia o miłości do ludzi i książek.
Biblioteka zakupiła również serię książek Aleksandry Negrońskiej z cyklu Students (Clone, Different, Identical, Unique) oraz Trylogię Hell Katarzyny Barlińskiej (Start a fire. Runda pierwsza, Start a fire. Runda druga, Burn the Hell. Runda trzecia, Burn the Hell. Runda czwarta, Extinguish the Heat. Runda piąta oraz Extinguish the Heat. Runda szósta).
W kategorii literatura młodzieżowa nowością jest także Rzeźbiarz łez Erin Doom oraz cykl: Westwood Academy Weroniki Ancerowicz, składający się z dwóch tytułów: For sure not you i Maybe You.
Wspomnę jeszcze o specjalnych wydaniach książek z większą czcionką ułatwiającą czytanie: Szepty dzieciństwa- Anny Sakowicz i Szepcz do mnie więcej- Weroniki Tomali to historie z życia wzięte o trudnych wyborach i rodzinnych sekretach.
Zapraszam wszystkich czytelników do odwiedzin biblioteki w Niedrzwicy Kościelnej. Przypomnę godziny otwarcia: poniedziałek i piątek: 9 – 17, wtorek i środa 9 – 16, środa nieczynne. Tel: 81 511-60-05.
Agnieszka Całka Filia biblioteczna w Niedrzwicy Kościelnej