Katarzyna Nosowska- Nie mylić z miłością
W dniu 22 marca 2024 roku o godz. 18 w bibliotece gminnej miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o Nie mylić z miłością- kolejnej książce po A ja żem jej powiedziała... i Powrót z Bambuko w dorobku znanej piosenkarki Katarzyny Nosowskiej. Autorka to wokalistka grupy Hej, zdobywczyni trzydziestu dwóch Nagród Muzycznych „Fryderyk” oraz Paszportu Polityki. Jej trzy książki są zbiorem felietonów pisanych do czasopism, a to, że Nosowska ma dobre pióro powoduje jej popularność na rynku książki. Omawiana na spotkaniu najnowsza książka pani Katarzyny jest najbardziej intymną i osobistą w jej dorobku. Z kartek lektury przemawia akceptująca siebie, świadoma swych zalet i wad dojrzała kobieta. Jak sama mówi:
"To słowa z serca do serca. Daj głowie odpocząć podczas lektury. Twój czas jest bezcenny, dlatego tak bardzo dziękuję za chwile, które spędzimy razem. Czekałam na to spotkanie. Dobrze, że Jesteś".
Nosowska za swoją książkę Nie mylić z miłością została nagrodzona Bestsellerem Empiku 2023 w kategorii literatura piękna.
Magdalena Kostyszyn- Też tak mam
W piątek- 18 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Magdaleny Kostyszyn- Też tak mam. Reportaż o uprzedmiotowianiu i dyskryminacji kobiet, o przemocy domowej, ale także o walce ze stereotypami. Kobieta wychowująca dzieci to popularnie nazywana kura domowa, która nic nie robi, a z „nudów” mówi o depresji. A przecież jakże łatwiej pójść na osiem godzin do pracy, przebywając w otoczeniu dorosłych, zająć się wymierną pracą, niż „bawić się” z dziećmi, pielęgnować, pilnować żeby nic sobie nie zrobiły, prać, sprzątać i „w wolnej chwili” ugotować obiadek. Kobiety są wielozadaniowe, odpowiedzialne i opiekuńcze, ale jeśli któraś z nas chciałaby się skupić na robieniu kariery zawodowej, to także ma do tego prawo. Jedna z nas ma kilkoro dzieci, inna jedynaka- nie oceniajmy, z pewnością obie mają prawo żyć po swojemu, w końcu każdy ma tylko jedno życie i jeśli nikomu nie szkodzi, ma prawo przeżyć je po swojemu. Jakże często kierujemy się stereotypami w ocenie innych ludzi, nierzadko ich krzywdząc, a wystarczy odrobina empatii i zwykłej tolerancji- to co dobre dla nas, niekoniecznie innych uszczęśliwi. Jak pisze autorka:
„To nie jest literacka fikcja. To codzienność Polek. I to o nich, o nas jest ta książka.”
Polecam do przeczytania- nie tylko kobietom.
Marzena Boryga
Dyskusyjny Klub Książki