Siostry Bunner Edith Wharton
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Dyskusyjny Klub Książki w Niedrzwicy Dużej spotkał się w dniu 27 stycznia 2023 r. o godz. 18 w bibliotece. Członkowie klubu znają się ze sobą od lat, więc rozmowom prywatnym nie było końca. Ale jak przystało na ludzi czytających, nasze dyskusje krążyły wokół książek- co nowego na rynku księgarskim się ukazało, jaka książka podobała się, co dostaliśmy pod choinkę?
Tematem styczniowego spotkania była książka Edith Wharton- amerykańskiej pisarki- pierwszej kobiety, która zdobyła Nagrodę Pulitzera. Jej twórczość może być znana z trzech świetnych ekranizacji: Ethan Frome reż. John Madden, Wiek niewinności reż. Martin Scorsese, Świat zabawy reż. Terence Davies. Inne tytuły powieści pisarki: Lśnienie księżyca, Opowieści małżeńskie, czy wreszcie Siostry Bunner. Ta niewielka, licząca sobie około stu stron książka jest niejako studium życia dwóch sióstr- starszej Anny Elizy i młodszej Eweliny, panien zajmujących się prowadzeniem skromnego sklepiku z galanterią w Nowym Jorku. W to spokojne, wręcz nudne życie sióstr wkracza zegarmistrz pan Herman Ramy i jak należy się spodziewać- zakochują się w sobie z młodszą siostrą Eweliną Bunner. Chciałoby się powiedzieć: i żyli długo i szczęśliwie, ale nie jest to romans czy melodramat. Książka Wharton to raczej wnikliwa powieść psychologiczna, która tak jak inne jej książki długo pozostaje w pamięci. Ma także tą zaletę, że można ją przeczytać w jeden wieczór, delektując się pięknym językiem autorki Wieku niewinności.
Robert Galbraith- Serce jak smoła
W piątek- 24 lutego 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce Serce jak smoła autorstwa Roberta Galbraitha, czyli autorki Harrego Pottera- J.K. Rowling.
Twórczyni słynnego czarodzieja pisze również świetne kryminały- zawsze chętnie sięgam po kolejne wydawane w serii Cormoran Strike książki. Dotychczas ukazały się tytuły: Wołanie kukułki, Jedwabnik, Żniwa zła, Zabójcza biel, Niespokojna krew i wydana pod koniec 2022 roku- Serce jak smoła. Ta obszerna (1056 stron drobnym drukiem) publikacja, której poświęciłam prawie dwa tygodnie na przeczytanie, jak zwykle bywa u tej autorki- od pierwszych stron wciąga. Mamy nietypową parę detektywów: Cormorana Strike’a i Robin Ellacott. On jest weteranem wojennym, podczas służby w Afganistanie ucierpiał zarówno fizycznie jak i psychicznie, a ona- to młoda, bardzo inteligenta i ambitna dziewczyna, tymczasowa pracownica, która w miarę upływu czasu z sekretarki, asystentki, zostaje wspólniczką agencji detektywistycznej Cormorana.
Książka Serce jak smoła jest powieścią wielowątkową i wielopostaciową, oprócz wątku kryminalnego pojawia się temat wirtualnej rzeczywistości- gry, czaty, hejt w Internecie- dla mnie temat mało interesujący, jakbym nie znała dorobku pisarskiego J. K. Rowling, to na pewno nie sięgnęłabym po tę pozycję. Jej kryminały nie należą do najłatwiejszych w odbiorze- wydają się być skomplikowane, wymagają wyrobienia czytelniczego. Jednak zawsze z niecierpliwością czekamy na kolejne książki Roberta Galbraitha, bo to prawdziwa uczta literacka. Zaskakujące zwroty akcji, zróżnicowane charaktery, błyskotliwe dialogi, w tle klimatycznego Londynu, firmują serię książek o detektywie Cormoranie Strike’u.